Wykłady o tolerancji i przemocy dla dzieci i młodzieży

Aktywne wykłady  dla dzieci i młodzieży na podstawie publikacji „Mała Książka o tolerancji” prof. Magdaleny Środy oraz „Mała książka o przemocy” Pernilli Stalfelt 
23.11.2013, sobota, godz. 11.13-14.12, 13 muz, Sala Kominkowa
godz. 11.13
Podczas pierwszego spotkania, dzieci wraz z rodzicami, będą mogły porozmawiać o przemocy i agresji, aby wspólnie z prowadzącą, zdefiniować te pojęcia. Dzieci dowiedzą się, że przemoc to nie tylko szarpanie koleżanki za włosy, bicie, ale także obrzucanie kolegi wyzwiskami, krzyk czy dotyk intymnych części ciała. Celem panelu jest rozpowszechnianie prawa do nietykalności osobistej (przemoc fizyczna) oraz oswojenie pojęcia „przemoc psychiczna”.

Prowadzenie: Dorota Denis – terapeuta rodzinny, psycholog i wykładowca.

godz. 12.45
Wykład o tolerancji – spotkanie otwarte, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, a także osób dorosłych. Podczas spotkania w bardzo przystępny sposób wyjaśnione zostanie pojęcie tolerancji i jego historii. Forma prelekcji będzie równie przystępna, zakładająca czynny udział dzieci. Podczas wykładu omówione zostaną takie pojęcia jak: wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja i wykluczenie konkretnych osób oraz całych grup społecznych. Historia pokazuje, że dawniej Polska była krajem wieloetnicznym, gdzie współistniały różne religie i narody. Celem panelu jest podkreślenie prawa do swobody wyznania i światopoglądu oraz roli wielokulturowości w państwie.

Prowadzenie: dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz – filozofka, dyrektorka Mediateki Akademii Sztuki w Szczecinie; publikująca teksty naukowe, publicystyczne i literackie oraz analizująca wydarzenia artystyczne i społeczne w m.in. Nowej KrytyceKontekstachRicie Baum i Obiegu.

Uwaga! Na obu spotkaniach uczestnicy będą mogli otrzymać obie książki. 

W godz. 12.30-12.45 planowana jest przerwa kawowa.

Wykłady są bezpłatne. Z uwagi na ograniczoną ilość książek prosimy o zapisy: lassztuki@gmail.com

Wykłady są współfinansowane przez  Program Młodzież w Działaniu

fot. maciejkrajewski.com

Skip to content