Kampania „Przepraszam! Tworzę się”

„Przepraszam! Tworzę się.” to kampania dwuwymiarowa, o charakterze społecznym i artystycznym, stawiająca w centrum dziecko, prowadzona przez Fundację Las Sztuki oraz 13 muz w 2013 r. Akcja skierowana była zarówno do dzieci, jak i dorosłych obywateli.

Przepraszam tworze sie_LOGO

Staraliśmy się mówić w imieniu dziecka i zwrócić uwagę dorosłych na tych najmłodszych. Pragnęliśmy pokazać, że najważniejsze w rozwoju społecznym i emocjonalnym są pierwsze lata dziecka, które maja wpływ na całe jego późniejsze życie. Mamy nadzieję, że udało nam się wydobyć dziecięcą kreatywność i eksperymentować bez końca. Pomagajmy, wspierajmy, nie przeszkadzajmy! to hasło które towarzyszyło naszym działaniom. Bawiliśmy się, rozwijaliśmy, odkrywaliśmy ale również poważnie rozmawialiśmy. W ramach kampanii odbyły się liczne warsztaty (artystyczne i psychoedukacyjne), wystawy oraz spotkania, , a także działania w przestrzeni miejskiej.

Kampania prowadzona była przez 15 miesięcy, od stycznia 2013 r. do marca 2014 r. Działała na wielu płaszczyznach, w świecie realnym i wirtualnym.

Najważniejsze odsłony akcji:

 

  1. digital(dot)kids podczas festiwalu sztuki digitalnej digital_ia (01.2013 r.)
  2. Kierunek Szczecin – warsztaty animacji i film promujący The Tall Ships Races 2013 (02.2013 r.)
  3. Letnia odsłona kampanii podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych inSPIRACJE 2013/Genesis (08.2013 r.)
  4. Small Kids Races wystawa zaprojektowana przez dzieci, prezentowana na jeziorze Rusałka (07.2013 r.)
  5. Jesienna odsłona kampanii  podczas Festiwalu Sztuki Aktualnej 13 sphere (11.2013 r.)

Do współpracy zaprosiliśmy wielu cenionych artystów i specjalistów, na co dzień pracujących z dziećmi. Kampania społeczno-artystyczna „Przepraszam! Tworzę się.” towarzyszyła 9. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2013/Genesis.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Las Sztuki oraz 13 muz.

Ambasador Kampanii.

Jedna z najbardziej znanych, współczesnych, polskich artystek Joanna Rajkowska została honorową ambasadorką kampanii „Przepraszam! Tworzę się.”

Rozmowa z Joanna Rajkowską – artystką, mamą Róży

Dlaczego zdecydowała się Pani zostać ambasadorką kampanii                     społeczno – artystycznej „Przepraszam! Tworzę się.”?

Bo dzieci to my, tylko nieco wcześniej.

Co dla Pani oznacza hasło kampanii?

Żeby nie przeszkadzać dzieciakom za bardzo, a jednocześnie dać im wszystko, co potrzebne do rozwoju.

Jaki wpływ ma sztuka na rozwój dzieci?

Totalny. Otwiera umysły.

Co dla Pani oznacza wychowanie?

To jest otwieranie kolejnych drzwi, do coraz nowych światów.

Kiedy Pani pomyślała, że chce zostać artystką, chce tworzyć?

Było to przekonanie z którym rosłam. Nie potrafię odtworzyć momentu decyzji w żaden sposób.

Joanna Rajkowska – polska artystka, mieszkająca w Londynie; autorka wielu projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W  2007 roku artystka otrzymała cenioną w Polsce nagrodę – Paszport Polityki, za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej oraz za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka”, a także  Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej  za całokształt twórczości w 2010 roku. Prace Joanny Rajkowskiej urzeczywistniają się dzięki miejskim legendom, wycinkom prasowym, plotkom, debatom w mediach. Ich forma jest zawsze niedokończona, dzięki czemu mogą się przekształcać, często wymykając się pierwotnemu zamysłowi artystki.

palma_kufija_small

Popularność przyniosły jej przede wszystkim projekty realizowane w przestrzeni publicznej, takie jak Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich (palma na warszawskim rondzie de Gaulle’a) i Dotleniacz (wzbogacony tlenem sztuczny staw na Placu Grzybowskim). Obie realizacje przybrały formę rzeźb społecznych zrealizowanych w przestrzeni miejskiej Warszawy. W obu przypadkach „zaszczepione” w tkance miejskiej obiekty (w przypadku pierwszego projektu była to, obca dla polskiego krajobrazu palma, w drugim staw, nad którym unosiła się mgła zawierająca ozon), stały się pretekstem do budowania nowych rytuałów społecznych, próbą pominięcia języka w komunikacji międzyludzkiej i skierowania uwagi na ciało oraz jego miejsce w przestrzeni miejskiej. Ciało i jego pragnienia miały być generatorem nowego sposobu doświadczania i pamiętania, swego rodzaju nowym początkiem, według słów artystki „momentem zerowania historii”.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE będziemy mieli przyjemność gościć artystkę oraz zaprezentować jeden z jej najnowszych filmów „Born in Berlin”, wpisujący się w tematykę tegorocznej edycji festiwalu GENESIS.

7-berlin-biennale-joanna-rajkowska

Skip to content