WRZESIEŃ W TWORZĘ SIĘ

Wystawa RAJ NA ZIEMI 01.09-30.12.2020

„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem”-powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.
W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie otaczającego nas świata, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by przywrócić zdrowie planety. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólne z zaproszonymi artystami stworzyliśmy przestrzeń w której łączymy sztukę z ekologią. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, będziemy prowokować do refleksji oraz zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną.
Wiek: 5+

Współpraca: Piotr LUMP Pauk, Katarzyna Mierzejewska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak, Oskar Ejsmont

Kuratorka: Paulina Ratajczak

KIEDY I JAK ODWIEDZIĆ WYSTAWĘ?

  • w każdą niedzielę (6, 13, 20, 27.09) godz. 11:00-16:00

Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie w mailu godziny wizyty i zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsc.
Dostępne godziny:
11:00-11:50,
12:00-12:50,
13:00-13:50,
14:00-14:50,
15:00-15:50.
Po otrzymaniu zgłoszenia mailem, otrzymacie Państwo informację zwrotną, potwierdzającą rezerwację miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona,decyduje kolejność zgłoszeń. Mailowo prześlemy Państwu do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia. Prosimy o zabranie maseczek ochronnych.

  • od poniedziałku do piątku wstęp dla grup zorganizowanych (koszt: 10 zł/dziecko, zapisy: tworzesie@gmail.com)
    Po ustaleniu dogodnego terminu, otrzymacie Państwo do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia. Zwiedzanie odbywa się w maseczce ochronnej.

Organizator: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partnerzy: Kamera Jazda, Sektor 3 Szczecin,IKEA Dom Jutra,Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin

05.09.2020 godz. 11:00
Kąpiele leśne w Dolinie Siedmiu Młynów

Kąpiele leśne, fot. materiały promocyjne galerii TWORZĘ SIĘ

Zapraszamy na kolejny spacer, tym razem do Lasku Arkońskiego. Peter Wohlleben, jeden z najbardziej znanych leśników świata, autor książki „Sekretne życie drzew” poleca, aby las odkrywać wszystkimi zmysłami, zażywając kąpieli leśnych. Taki właśnie spacer proponujemy. Po raz drugi spotkamy się z certyfikowanym przewodnikiem Shirin Yoku-Jackiem Gawrońskim. Najserdeczniej zapraszamy!

Shinrin Yoku znaczy Las ( Shinrin) i Kąpiel ( Yoku ). Termin ten powstał w Japonii i pierwszy raz użył go Dyrektor Japońskiej Agencji Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w 1982. Analogicznie do zanurzania się wodzie, zanurzymy się wszystkimi zmysłami w środowisku leśnym.Tematem kąpieli leśnych w późnych latach 80 XX wieku zainteresowali się naukowcy, którzy zaczęli badać środowisko leśne i jego wpływ na nasze zdrowie. Kąpiele leśne, stymulują układ odpornościowy, układ nerwowy i układ krążenia. Działają antywirusowo i antybakteryjnie. Środowisko leśne zwiększa naszą koncentrację i kreatywność , polepsza się dobre samopoczucie, zmniejsza się napięcie i stres. Dzisiaj terapia lasem lub medycyna leśna jest powszechnie uznawana i stosowana na całym świecie. W Japonii istnieje ponad 60 profesjonalnych ośrodków Shinrin Yoku z których korzysta ok 5 mln osób rocznie . Takie ośrodki powstają również w wielu miejscach na całym świecie. Także i w Polsce mamy pierwsze Centrum Terapii Lasem w Puszczy Białowieskiej, istnieje już ponad 30 przedszkoli leśnych w całej Polsce, a także powstała pierwsza szkoła Podstawowa ” Puszczyk” w Białymstoku , a w zachodniopomorskim można wybrać się na warsztaty z certyfikowanym przewodnikiem Shinrin Yoku – Jackiem Gawrońskim.


Zapisy: tworzesie@gmail.com
Wstęp wolny. Uwaga! Brak już wolnych miejsc.
Wiek uczestników: 7+ (dzieci, młodzież, dorośli)

8.09.2020 oraz 15.09.2020 godz. 18:00-19:30
EKO warsztaty z TWORZE SIĘ – MIEJSKA PARTYZANTKA OGRODNICZA  

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie fot_tworzesie2_auto_1200x800-1024x682.jpg
fot. Malina Majewska, materiały promocyjne IKEA Dom Jutra

W trakcie warsztatów nauczymy się konstruować bomby nasienne i rozpoczniemy zieloną i całkiem pokojową rewolucję w Szczecinie. Przyłącz się do akcji „Miejska Partyzantka Ogrodnicza” realizowanej w TWORZĘ SIĘ od 2018 roku.

Prowadzenie: Karolina Gołębiowska

Miejsce: Dom Jutra IKEA, Monte Cassino 6
Zapisy w wydarzeniu na facebook.com/PrzepraszamTworzeSie

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Skip to content