Wrzesień w TWORZĘ SIE

NO TO GRAMY fot. Karol Makurat Tarakum Photography

11.09.2021 godz. 10:30-12:00 Warsztaty tworzenia wizualizacji do muzyki-ZOSTAŃ VJ’em, Sala Lustrzana w 13 muz

Bezpłatne wejściówki: bilety.fm

Czy muzyka potrzebuje obrazu? A może to obraz potrzebuje muzyki? Kim jest VJ? Dj’ów chyba znacie? Co to jest epidiaskop? Na warsztatach spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania. Nie będziemy za dużo mówić, będziemy eksperymentować. Wspólnie stworzymy analogowe wizualizację do wybranych fragmentów muzycznych. A może sami także zaimprowizujemy? Mamy nadzieję, że poczujecie jak wielką moc ma połączenie obrazu i dźwięku! Zostańmy VJ’ami!’ Wiek: 6+

Prowadzenie: Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak


NO TO GRAMY fot. Karol Makurat Tarakum Photography1

11.09.2021 godz. 14:00-15:15 No to gramy!-koncert i słuchowisko w jednym, Sala Kominkowa w 13 muz

Bezpłatne wejściówki: bilety.fm

Wydarzenie to jednocześnie koncert i słuchowisko na żywo. Powstało na podstawie książki Marianny Oklejak „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” wydawnictwa Egmont.  Marianna Oklejak, znana z serii książek o Basi, prezentuje kolejną autorską książkę. Tym razem na warsztat bierze muzykę i wraz z trojgiem stworzonych przez siebie bohaterów zabiera nas w bajecznie kolorową, pełną ciekawostek i dźwięków podróż w przeszłość – dalszą i bliższą, od Little Richarda do Bj?rk. Co się stanie, gdy zostawicie w domu samym sobie Psa, Fretkę i Małego króliczka? Będzie awantura. Prawdziwa muzyczna draka. Pies i Fretka to otrzaskani melomani i didżeje, którzy próbują wyrobić muzyczne ucho królika. Futrzaki wskakują do gramofonu i razem z czytelnikami wyruszają w szaloną podróż przez pokręcone dzieje muzyki rozrywkowej. Trójka zwierzaków przemieszcza się głównie pomiędzy USA a Anglią, czyli miejscami, gdzie rodziły się najjaśniejsze gwiazdy i najbardziej znane dźwięki XX i XXI wieku.
W rolę  zwierzaków – bohaterów książki wcielą się, lub raczej przechwycą i przefiltrują przez siebie artystki: Marianna Oklejak  i Joanna Bronisławska (ASI MINA)

„No to gramy!” to kompendium wiedzy o muzyce rozrywkowej dla dzieci. Ale docenią je również nastoletni i dorośli melomani. To wysmakowany album w formie dowcipnego komiksu.

Joanna Bronisławska / ASI MINA-artystka, muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Urodziła się w 1975 roku w Katowicach gdzie mieszka i pracuje. Artystka związana z wytwórnią niezależną mik.musik.! Członkini zespołów Mołr Drammaz i The Complainer, które współtworzyła z bratem Wojciechem Kucharczykiem. Solowo zadebiutowała w 2006 roku płytą „Wszystko mam!Tylko gdzie?”. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granica (m.in. OFF Festival Katowice, Opener Festival Gdynia, Ars Cameralis Katowice, Nowa Muzyka Katowice, Malta Festival Poznań, Unsound Festival Kraków, c-side Festival Izrael, SKIF San Petersburg, Subtropic Festival Miami, Puls Londyn). Od ponad 20 lat zajmuje się pozasystemową edukacją muzyczną. Prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne. Współpracuje z wieloma artystami z kraju i ze świata. Jest Ambasadorem MUZYKOTEKI SZKOLNEJ. Jest członkiem rady programowej UNESCO odkąd Katowice dołączyły do sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie muzyki. Od 2016 roku na zaproszenie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów tworzy „MUZYKODROM-stacje lotów muzycznych”, miejsce gdzie odbywają się cykliczne warsztaty pracy z dźwiękiem. Lubi ludzi. Ciągle gdzieś biegnie. Dużo rozmyśla.

Marianna Oklejak -ukończyła Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rysuje od małego. Teraz, gdy jest większa, ilustruje książki (o dzieciach, trollach albo Iggy Popie), projektuje plakaty, a po nocach szyje. Jej ilustracje zdobywały przyznane przez Polską Sekcję IBBY tytuły Książki Roku („Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, „Jestem miasto. Warszawa”) i wyróżnienia („Cuda niewidy”, „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”), są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”, „Cuda wianki”), listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium („Cuda niewidy”), honorową listę IBBY („Cuda wianki”); trafiły do finału prestiżowych konkursów: CJ Picture Book Award, Golden Pinwheel, Tallinn Illustration Triennal i Nami Island; gościły na wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Ilustruje popularną serię „Basia”, napisaną przez Zofię Stanecką i sfilmowaną. Uwielbia sztukę tradycyjną, Davida Bowiego i śledzie.

29.09-01.10.2021 – 3 spotkania warsztatowe w Klubie Młodzieżowym BAZA

Zaczarujmy podwórko! – warsztaty filmowe zrealizowane wspólnie z Klubem Młodzieżowym BAZA. To zabawa różnymi technikami animacji poklatkowej (rysunek, wycinanka, pikselacja) oraz wymyślanie krótkich podwórkowych historii. Finał warsztatów to projekcja wspólnego filmu.
Prowadzenie: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Paulina Ratajczak

Wstęp bezpłatny, miejsca zarezerwowane dla członków klubu młodzieżowego .

Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch-pracujący w duecie polscy filmowcy i artyści audiowizualni. Ukończyli studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 założyli wytwórnię animacji Konik w Cavan (Irlandia). Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i festiwalach sztuki, gdzie zdobywały nagrody i wyróżnienia, w tym na Festiwalu Filmowym Fano we Włoszech, Clones w Irlandii i w Pilznie w Czechach. W 2018 otrzymali stypendium w programie Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Irlandii, Estonii i Niemczech.

——————————————————————————————————————–

Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenia odbywają się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2021”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin

——————————————————————————————————————–

19.09.2021 godz. 14:00-16:00MIEJSKA PARTYZANTKA OGRODNICZA 2021

Jak pomóc pszczołom w mieście? Najlepiej użyć bomb…nasiennych. Pokojowe bomby z nasion roślin miododajnych, gliny i ziemi to alternatywa dla zorganizowanej zieleni miejskiej. Przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności roślin, bioróżnorodności ptaków i owadów, w tym także pszczół, którym poświęcona jest akcja.  Partyzantka ogrodnicza to akcja miejska, łącząca działania animacyjne, edukacyjne i ekologię. Akcja realizowana jest   na całym świecie. W Szczecinie działa od 2018 r. w  okresie wiosenno-letnim.

Eko partyzancie, czekamy na Ciebie w dniu 19 września na ul. Rayskiego o godz. 14:00, podczas wydarzenia „Rajski dzień na Rayskiego” Spotkanie obejmuje krótki wykład, warsztat praktyczny z produkcji bomb, tworzenie koszulek z logo akcji oraz wspólny spacer i użycie bomb w praktyce. Po warsztatach zapraszamy na stoisko Miejskiej Partyzantki Szczecin, na którym podsumujemy dotychczasowe działania.

Szczegóły i kontakt: lassztuki@gmail.com.

Na spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Prowadzenie: Karolina Gołębiowska; Współpraca: Paulina Ratajczak

——————————————————————————————————————–

Organizator: Fundacja Las Sztuki

Partnerzy: Dom Kultury 13 „Muz”,  TWORZĘ SIĘ, Zachodniopomorski Oddział TPD, GOKiS Golczewo

Finansowanie: Pomorze Zachodnie, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego; Społecznik na lata 2019-2021-Program Marszałkowski.  

Skip to content