Letnia odsłona kampanii „PRZEPRASZAM! Tworzę się.”
13 muz, przestrzeń miejska.
Już za chwilę zaczynamy! Odsłaniamy najważniejszą część kampanii społeczno-artystycznej „Przepraszam! Tworzę się”, która towarzyszy 9. MFSW inSPIRACJE/genesis. Do uczestnictwa zapraszamy zarówno najmłodszych, jak i starszych. Dzieci będą mogły spożytkować swoją energię podczas warsztatów artystycznych inspirowanych pojęciem GENESIS, a dorośli dowiedzieć się jak mądrze komunikować się i bawić ze swoim dzieckiem. Słowem: będziemy się TWORZYĆ: odkrywać i doświadczać, by poznawać siebie i pełniej odbierać świat. Zapraszamy na wystawy, spotkania, dyskusje oraz działania w przestrzeni miejskiej. Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte! Będziemy widoczni tego lata.
Podczas festiwalu inSPIRACJE, w dniach 1-3 sierpnia, będzie z nami honorowa ambasadorka kampanii, artystka Joanna Rajkowska. Tydzień później, na wydarzenia towarzyszące, zapraszają Szczeciński Inkubator Kultury oraz Cafe Mimi.
WYSTAWY
01-31.10.2013 r., 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Born in Berlin, video Joanny Rajkowskiej, 2012 r., od 18 l.
Joanna Rajkowska postanowiła urodzić swoje dziecko w Berlinie. Było to pierwsze miejsce kontaktu Róży ze światem. Przez całe życie na pytanie, gdzie się urodziła, będzie odpowiadać – w Berlinie. „Myślę, że wybór miejsca urodzenia w sposób istotny wpływa na los każdej istoty i na jej stosunek do owego miejsca. Wraca się tam jak zwierzę, myśli się o nim inaczej. Dla Róży Berlin będzie się kojarzył z życiodajnym początkiem, choć pewnie nie będzie tego pamiętać. Pierwszy haust powietrza, pierwsze wydane przez nią dźwięki, pierwsza walka z infekcją będą związane z tym miastem i nic tego nie zmieni. Róża była moją odpowiedzią na Berlin. Najlepszą jaką miałam wiosną 2011 roku.”
Laski – wystawa fotografii Anny Bedyńskiej
Wszystko zaczęło się od rozmowy Anny Bedyńskiej z osobą niewidomą, w trakcie której okazało się, jak trudnym doświadczeniem może być dla niewidzących fotografowanie, ponieważ nie mają wpływu na to, jak zostaną przedstawieni. Ta rozmowa była inspiracją do przygotowania niecodziennego projektu fotograficznego z myślą o niewidomych. Artystka dokonała niemal niemożliwego – otworzyła świat fotografii dla tych, dla których była ona niedostępna. Stworzyła sytuacje, w których stali się nie tylko portretowymi bohaterami fotografii, świadomie podkreślającymi swoją urodę, wdzięk i niepowtarzalność, ale współtwórcami całej sytuacji artystycznej.
Świat jako sen – świetlista instalacja wykonana przez dzieci podczas warsztatów prowadzonych przez Marię Stafyniak
WARSZTATY DLA DZIECI
Small Kids Races na Rusałce warsztaty dla dzieci 6-13 lat
23-28.07.2013r. , 13muz, Park Kasprowicza (mostek nad Rusałką)
W oczekiwaniu na wielkie żaglowce chcemy zaprosić najmłodszych miłośników żeglarstwa na twórcze warsztaty, podczas których będą mogli wykonać własne „small ship-y. To nie koniec morskich emocji. Na zakończenie wydarzenia (28.07), wszystkie małe obiekty zostaną zwodowane i zaprezentują się na największym śródmiejskim jeziorze Rusałka. Ahoj!
Prowadzenie: Las Sztuki, Kasia Mierzejewska, Marek Mierzejewski
„Przepraszam! Mówię” warsztaty dla dzieci 6-13 lat
23-28.07.2013r., 13 muz, Park Kasprowicza (mostek nad Rusałką)
Coś dla zaangażowanych dzieciaków! W ramach warsztatów Small Kids Races zaprojektujemy również duże, kolorowe litery i wymyślimy hasła nawiązujące do przesłania kampanii „Przepraszam! Tworzę się”. Żeby pozostały one w pamięci – efekt naszych działań umieścimy w miejskiej przestrzeni 28 lipca, w dniu finału Small Kids Races.
Prowadzenie: Las Sztuki, Kasia Mierzejewska, Marek Mierzejewski
„Świat jako sen” wspólne budowanie instalacji, warsztaty dla dzieci 8-12 lat
01.08.2013 r. godz. 12.13-15.13, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Wprowadzeniem do wspólnego działania będą mity na temat stworzenia Świata pochodzące z różnych kultur. Jak opisują początek świata mieszkańcy Afryki, Indii, Australii i Europy? Okazuje się, że według wielu mitycznych opowieści, stworzeniu towarzyszyło pojawienie się światła lub dźwięku, dlatego to im poświęcone będą warsztaty. Pod okiem prowadzącej starsze dzieci będą eksperymentować ze światłem (widzeniem) i dźwiękiem (słuchaniem). Zaprojektują własną, kojarzącą się z początkiem, formę, a następnie wykonają wspólną świetlistą instalację w zaciemnionej przestrzeni.
Prowadzenie: Maria Stafyniak – absolwentka ASP w Poznaniu, artystka wizualna, animatorka kultury i art-edukatorka. Współzałożycielka Oswajania Sztuki. Używa mediów takich jak rysunek, obiekt, instalacja i fotografia. Prowadzi warsztaty dotyczące języka sztuki, kreatywności, zrozumienia poszczególnych mediów, estetyki i dekonstrukcji obrazów mass mediów.
Grupowe warsztaty wokalne pozwalają w pełni doświadczyć procesu wydobywania dźwięków i odkrywania magii prawidłowego brzmienia. Dzielenie się tym doświadczeniem z innymi pozwala pozbyć się ograniczeń i otworzyć na nowe wyzwania. Warsztaty uczą spontanicznego zachowania w kontakcie ze sobą i innymi.
„Dźwięk – początek komunikacji” warsztaty dla dzieci 3-6 lat
02.08.2013 r. godz. 11.13-12.00, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Używając swojego głosu oraz dźwięków instrumentów muzycznych najmłodsze dzieci podejmą próby wyrażenia siebie. Przekonają się, że każdy jest inny i wart szacunku. Drogą do niełatwego celu będzie oczywiście zabawa, a naszymi towarzyszami – papierowe żabki. Prowadzenie: Ola Czajka
„Dźwięk – początek komunikacji. Twój głos to Ty?” warsztaty dla dzieci 7-13 lat
02.08.2013 r. godz. 12.13-13.00, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Starsze dzieci, przy pomocy prostych ćwiczeń wokalno-aktorskich nauczą się, jak wyrażać swoją indywidualność. Poznają znaczenie naszego głosu w tym procesie, potężnego narzędzia informującego o naszej osobowości. Wspólnie z instruktorką będą ćwiczyć opowiadanie o sobie poprzez głos. Sięgną też do korzeni, ponieważ podczas zajęć poznają specyficzny rodzaj śpiewu – śpiew biały, zwany również śpiewokrzykiem, technikę wokalną wykorzystywaną w muzyce ludowej. Prowadzenie: Ola Czajka
„Uczucia, co to takiego?” warsztaty Wydawnictwa Zakamarki dla dzieci 6-12 lat
02.08.2013 r. godz. 13.30-15.00, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Poznać i zrozumieć nasze emocje – to niełatwa spawa. W ich „rozszyfrowaniu” może pomóc nam książka. Zapraszamy na spotkanie z poruszającą tematykę uczuć publikacją z serii „Dzieci Filozofują” Wydawnictwa Zakamarki. Książka inspiruje do rozmów na temat uczuć, których doznajemy oraz zachęca najmłodszych do samodzielności w ich odkrywaniu i rozumieniu. „Uzbrojeni” w wiedzę o emocjach milusińscy przygotują portrety Miłości, Zazdrości, Przyjaźni czy Nieśmiałości.
Prowadzenie: Katarzyna Pawlikowska – grafik, ilustrator; po studiach przez kilka miesięcy prowadziła zajęcia artystyczne z dziećmi w szkole Marii Montessori w Londynie. Od czterech lat zajmuje się głownie ilustratorstwem oraz grafika projektową. Współpracuje z muzykami oraz instytucjami kulturalnymi na terenie Szczecina.
„Mówię ciałem” warsztaty taneczno-ruchowe dla dzieci 7-12 lat
02.08.2013 r. godz. 15.30-16.30, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 7-12 lat, wykorzystujące techniki tańca klasycznego i współczesnego. Poprzez taneczną improwizację wrócimy do naszych początków: narodzin, niemowlęctwa, dzieciństwa, by zobaczyć, jak dzięki ruchowi powstawaliśmy, rozwijaliśmy się oraz uświadomić sobie, że proces ten trwa nadal..
Prowadzenie: Krzysztof Lubka – tancerz, choreograf, założyciel GTW Kiosk Ruchu, instruktor grup dziecięcych i młodzieżowych; twórca spektaklu poetycko tanecznego „Julian to Wiem”.
WARSZTATY I SPOTKANIA DLA DOROSŁYCH
Spotkanie z Joanną Rajkowską, ambasadorką kampanii „Przepraszam! Tworzę się.”
02.08.2013 r. godz. 17.00-18.00, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
„Dobry początek – zacznij od zabawy” warsztaty dla opiekunów z dziećmi 2,5-5 lat
10.08.2013 r. godz. 10.30-12.00, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Warsztaty dla rodziców i opiekunów małych dzieci wykorzystujące elementy ruchu rozwijającego. Cechą charakterystyczną tej metody jest rozwijanie poprzez ruch świadomości własnego ciała oraz doświadczanie przestrzeni. Uczestnicy dowiedzą się jak poprzez wspólną zabawę wspomagać rozwój swojego dziecka. Warsztaty obejmować będą część praktyczną i teoretyczną.
Prowadzenie: Paulina Kłaczyńska, pedagog wczesnoszkolny, oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Od 4 lat związana z Krajowym Towarzystwem Autyzmu – prowadzi terapię grupową i indywidualną dzieci i młodzieży.
„Uwaga, tworzę się!” – prelekcja połączona z dyskusją
10.08.2013 r. godz. 12.30-13.45, 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Daleko posunięta separacja światów dzieci i dorosłych, doprowadziła do sytuacji zaskakującej – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dorośli nie rozumieją zachowań najmłodszego pokolenia. Niepokój ten pogłębiają procesy globalizacyjne oraz rozwój nowych mediów, które nadają odmienny charakter dzieciństwu znanemu dorosłym z własnego doświadczenia. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że „stawanie się sobą” winno być największą przygodą dzieciństwa. Zapraszamy na dyskusję wokół zagadnienia wspierania tego procesu w warunkach współczesnego świata i w kontekście potrzeb rozwojowych dzieci. Dyskusja zostanie poprzedzona prelekcją wprowadzającą w temat.
Prowadzenie: Anna Czyńska, pracownica Instytutu Pedagogiki US, prezeska Fundacji Droga Wolna, której celem jest wspieranie procesu demokratyzacji relacji między dorosłymi i dziećmi.
„Szczecin bez klapsa! jak komunikować się z dzieckiem?” warsztaty dla dorosłych
10.08.2013 r. godz. 14.00-17.00, pl. Żołnierza Polskiego 2
Aby dobrze wychowywać swoje dzieci, wspierać je w rozwoju, trzeba najpierw poznać siebie, „stworzyć się”. Chcemy do tego procesu zachęcić rodziców. Na naszych warsztatach będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów: pedagoga, który przedstawi podstawy efektywnej komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem emocji dziecka i rodziców, natomiast coach wskaże, jak zadawać i odpowiadać na pytania dotyczące różnych aspektów naszego życia. Twórzcie się razem z nami!
Prowadzenie: Małgorzata Krawczak, akredytowana coach ACC, mentorka, trenerka. Specjalizuję się w komunikacji interpersonalnej, reagowaniu na zmiany i budowaniu relacji. Od 10 lat jest związana z rozwojem osobistym. Tworzy i prowadzi autorskie programy warsztatowo-coachingowe. Jej pasją są ludzie, dlatego nieustannie pomaga im znaleźć własną drogę w życiu, wykorzystując ich własne zalety.
Małgorzata Dobrowolska pedagog, doradca psychospołeczny, szczecińska „superniania”. Wiele lat pracowała jako nauczyciel i pedagog w szkołach podstawowych i przedszkolach, obecnie jest pedagogiem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinie. Jej główną pasją jest wspieranie rodziców w trudnej sztuce wychowania.
ZAPISY: lassztuki@gmail.com Prosimy o podanie NAZWY warsztatu w temacie maila. Wszystkie zajęcia są bezpłatne!
Program letniej odsłony „Przepraszam! Tworzę się.”
23-27. 07.2013 (wtorek-sobota)
11.13-16.00 warsztaty Small Kids Races, oraz „Przepraszam! Mówię”, 13 muz, Sala Kominkowa
28.07.2013 (niedziela)
14.00-17.00 Finał Small Kids Races na Rusałce oraz „Przepraszam! Mówię”(mostek nad Rusałką)
01.08.2013 (czwartek)
12.13-15.13 „Świat jako sen” warsztaty dla dzieci 8-12 lat, budowanie instalacji, 13 muz, Sala Kominkowa
01.08-31.10.2013
Otwarcie wystaw kampanii „Przepraszam! Tworzę się.” podczas 9. MFSW inSPIRACJE/Genesis 1.08 o godz. 19.13
„Born in Berlin”, video Joanny Rajkowskiej, 2012 r., od 18 l, 13 muz
„Laski” – wystawa fotografii Anny Bedyńskiej, 13 muz
„Świat jako sen” – świetlista instalacja wykonana przez dzieci podczas warsztatów prowadzonych przez Marię Stafyniak, 13 muz
02.08.2013 (piątek)
11.13-12.00 „Dźwięk – początek komunikacji” warsztaty dla dzieci 3-6 lat, 13 muz, Sala Kominkowa
12.13-13.00 „Dźwięk – początek komunikacji. Twój głos to Ty” warsztaty dla dzieci 7-13 lat, 13 muz, Sala Kominkowa
13.30-15.00 „Uczucia, co to takiego?” warsztaty Wydawnictwa Zakamarki dla dzieci 6-12 lat, 13 muz, Sala Kominkowa
15.30-16.30 „Mówię ciałem” warsztaty taneczno-ruchowe dla dzieci 7-12lat, 13 muz, Sala Kominkowa
17.00-18.00 Spotkanie z Joanną Rajkowską, ambasadorką kampanii „Przepraszam! Tworzę się.”, 13 muz, Sala Kominkowa
10.08.2013 (sobota)
10.30-12.00 „Dobry początek – zacznij od zabawy” warsztaty dla opiekunów z dziećmi 2,5-5 lat, 13 muz, Sala Kominkowa
12.30-13.45 „Uwaga, tworzę się!” prelekcja połączona z dyskusją dla dorosłych, 13 muz, Sala Kominkowa
14.00-17.00 „Szczecin bez klapsa! jak komunikować się z dzieckiem?'” warsztaty dla dorosłych, 13 muz, Sala Kominkowa
ZAPISY: lassztuki@gmail.com Prosimy o podanie NAZWY warsztatu w temacie maila. Wszystkie zajęcia są bezpłatne!
krea(k)cja, czyli napisz historię od nowa/ Szczeciński Inkubator Kultury w ramach kampanii „Przepraszam! Tworzę się.”
10.08.2013 (sobota)
11.00-13.15 „Artefakty, które zmieniły świat” warsztaty dla dzieci 4-8 oraz 9-13 lat, Szczeciński Inkubator Kultury
11.08.2013 (niedziela)
9.00-12.00 „Od nowa” warsztaty dla dzieci 5-10 lat, Szczeciński Inkubator Kultury
12.00-15.00 „Teatr cieni” początek?warsztaty dla dzieci 7-12 lat, Szczeciński Inkubator Kultury
Zapisy oraz szczegółowe informacje tutaj
Mama START!- warsztaty w Cafe Mimi, wydarzenie towarzyszące kampanii „Przepraszam! Tworzę się.”
11.08.2013 (niedziela)
12.00-13.00 Masaż Shantala, warsztaty, Cafe Mimi
13.15-14.15 Warsztaty z Ekopieluchowania, Cafe Mimi
14.30-15.30 Warsztaty z chustowania, Cafe Mimi
16.00-18.00 „Rosnę, rosnę….az wyrosnę” warsztaty dla dzieci 2-5 lat, Cafe Mimi
Zapisy: info@cafemimi.pl
Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Szczegóły na www.cafemimi.pl
SZCZEGÓŁOWY OPIS WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH
krea(k)cja, czyli napisz historię od nowa/ Szczeciński Inkubator Kultury w ramach kampanii „Przepraszam! Tworzę się.”
„Artefakty, które zmieniły świat” warsztaty dla dzieci 4-8 lat oraz 9-13 lat
10.08.2013r. 11.00-13.15,Szczeciński Inkubator Kultury, Aleja Wojska Polskiego 90
Artefakty to przedmioty wykonane przez człowieka, które w trakcie wykopalisk znajdują archeolodzy. Niektóre z nich są świadectwem przełomowych zmian w długiej historii człowieka. Jako odwieczni wynalazcy od tysięcy lat tworzymy przedmioty, które ułatwiają i uprzyjemniają nam życie. Ich obecność w naszej codzienności jest dziś tak oczywista, że nie zauważamy tego jak dużym osiągnięciem było ich wymyślenie i wykonanie. Pragniemy serdecznie zaprosić dzieci do wspólnego odkrycia historii tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Pod okiem dwóch Pań archeolog z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego najmłodsi przekonają się z jakim wyzwaniem intelektualnym i technicznym musieli się zmierzyć nasi przodkowie przy tworzeniu narzędzi, naczyń, biżuterii czy uzbrojenia. Warsztaty płatne: 5 zł
„Teatr cieni – początek” warsztaty dla dzieci 7-12 lat
11.08.2013 r. godz. 12:00 ? 15:00, Szczeciński Inkubator Kultury, Aleja Wojska Polskiego 90
Światło i cień, dobro i zło, piekło i niebo, koniec i początek… Świat nie jest jednowymiarowy, ma niezliczoną liczbę odcieni, a to jak go widzimy zależy od punktu patrzenia. Poznaj magię teatru cieni i za pomocą zwykłej kartki papieru oraz lampki opowiedz własną wersję historii o powstaniu świata. Niech będzie to wielki wybuch kreatywności!
Teatr cieni to rodzaj teatru lalkowego, który powstał w Chinach w III w. p.n.e. ? stąd też druga nazwa, tj. chińskie cienie. Popularny w krajach azjatyckich: Indiach, Birmie, Indonezji oraz tam, gdzie ze względów religijnych nie wolno było występować aktorom (np. w Turcji).
Prowadzenie: Katarzyna Pawlikowska, grafik, ilustrator, po studiach przez kilka miesięcy prowadziła zajęcia artystyczne z dziećmi w szkole Marii Montessori w Londynie. Od czterech lat zajmuje się głownie ilustratorstwem oraz grafiką projektową. Współpracuje z wieloma muzykami oraz instytucjami kulturalnymi na terenie Szczecina. Warsztaty bezpłatne
„Od nowa” warsztaty dla dzieci 5-10 lat
11.08.2013r. godz. 9.00-12.00, Szczeciński Inkubator Kultury, Aleja Wojska Polskiego 90
Każdy z nas może mówić o własnym początku. Jesteśmy kontynuacją swoich rodzin, za nami stoją historie niezwykłe i zupełnie zwyczajne, wielkie miłości i jeszcze większe spory, rodzinni bohaterowie i rodowe czarne owce. Podczas warsztatu przygotowanego specjalnie na tę okazję przez MANUfakturę każdy z uczestników będzie mógł napisać historię swojej rodziny od nowa. Będziemy tworzyć bajkowe drzewo genealogiczne – dziadek będzie mógł zostać trójgłowym smokiem, babcia księżniczką, a rodzice pluszowymi misiami. W ramach warsztatu powrócimy też do przeszłości – dzieciaki przebiorą się za swoich dziadków (lub pradziadków), a wszystko zostanie uwiecznione na zdjęciach jakby wyjętych z epoki. Zajęcia poprowadzą bajkowi eksperci z MANUfaktury – pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem, łączący zabawę z nauką i miłością do sztuki.
Realizacja: Szczeciński Inkubator Kultury, Stowarzyszenie Media Dizajn, MANUfaktura, Katarzyna Pawlikowska, Paulina Romanowicz
Zapisy oraz szczegółowe informacje tutaj