Plac Zabaw z Wyobraźnią

W grudniu galeria TWORZĘ SIĘ  zaprasza na dwa działania twórcze pod hasłem „plac zabaw z wyobraźnią”. To spotkania przede wszystkim warsztatowe, pobudzające zdolność tworzenia ale również przestrzeń prezentacji prac powstałych podczas warsztatów. W ramach „placu zabaw z wyobraźnią” mieszkańcy regionu w różnym wieku będą zapraszani do wspólnych działań prowadzonych przez  edukatorki i edukatorów specjalizujących się w sztukach wizualnych.

 

09.12.2017 (sobota)
12:00-14:00 warsztaty „Łapacze snów”
Czy zdarzyło ci się leżeć na trawie i długo wpatrywać w niebo? Oglądać chmury i szukać w nich rozpoznawalnych kształtów: twarzy, zwierząt, postaci? Obłoki zawsze są w ruchu i zmieniają formę. Przez chwilę widzę w nich głowę słonia, nieco później mój słoń rozpływa się i znika. Jeśli popatrzę jeszcze dłużej może pojawi się coś innego…
Podczas warsztatu stworzymy chmury, które swoim kształtem przypominają ważne dla nas rzeczy: ulubionego psa, twarz przyjaciela, sukienkę, gitarę, wszystko co pojawi się w twojej głowie. Niektórzy mówią, że myśli są jak chmury: przychodzą i odchodzą. Nasze chmury nie odpłyną tak szybko jak te na niebie – zawisną w przestrzeni galerii TWORZĘ SIĘ przez jakiś czas.
Wiek uczestników:  7-12 lat

Maria Stafyniak_warsztaty w TWORZĘ SIĘ

Prowadzenie: Maria Stafyniak-artystka wizualna, animatorka kultury i artedukatorka. Wykorzystuje media takie jak rysunek, obiekt, instalacja, fotografia. W obszarze sztuki bada język współczesnej kultury. Prowadzi warsztaty dotyczące języka sztuki. Absolwentka ASP w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki, którego głównym celem jest edukacja poprzez sztukę i demokratyzacja kreatywności.  Mieszka w Szczecinie.
29.12.2017 (piątek)
12:00 -12:30 Spotkanie autorskie wokół najnowszej  książki Ewy Kokot „Alfabet sztuki dziecka”
Spotkanie dla dzieci zapisanych na warsztaty z Ewą Kokot oraz dla dorosłych chcących poznać najnowszą publikację tej znanej animatorki i edukatorki sztuki.

 

12:30-14:15 „A” jak abstrakcja – warsztaty twórcze oparte o sztukę wizualną i literaturę
Zaprezentujemy działanie łączące wątki sztuki wizualnej i poezji. Warsztaty będą łączyć w umyśle dzieci obraz ze słowem .Sięgniemy zatem po różne dziedziny, żeby zrozumieć pojęcie abstrakcji. Z jednej strony poznamy dzieła takich mistrzów sztuki XX wieku jak Wojciech Fangor i Jerzy Nowosielski. Z drugiej strony przeczytamy fragmenty utworów zaczerpnięte z poezji lingwistycznej – nurtu poezji polskiej związanej z awangardą i eksperymentem literackim. Pobawimy się formą podczas pracy twórczej. Powstaną zarówno barwne abstrakcje geometryczne jak i wiersze pokazujące wieloznaczeniowość słów. Całość działania zakończy pokaz wizualno- poetycki  zestawiony w formie wystawy i wspólnego odczytania, w taki sposób, aby tworzyły się nowe, zaskakujące sensy. Ważnym elementem będzie  kolor i forma oraz  typografia i kształt liter.  Odwołamy się do energii dzieci i ich kreatywności, do tego czego pragną doświadczać w sztuce. Po warsztatach rozwieszone prace staną się wystawą zaprezentowaną szerszej publiczności. Dodatkowo uczestnicy warsztatów otrzymają książkę Ewy Kokot „Alfabet sztuki dziecka”
Wiek uczestników:  7-12 lat

 

Ewa Kokot foto Arkadiusz Ławrywianiec

Prowadzenie:  Ewa Kokot – edukatorka sztuki, animatorka. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki. Od 1989 roku realizuje autorskie projekty DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT. Zrealizowała około 1600 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni 3 międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Autorka akcji: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Stypendystka MKiDN. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury w 2016 r. W sferze jej zainteresowań jest wspólny obszar dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”.
—————————————————————————————————————————–
Zapisy: tworzesie@gmail.com
Wstęp wolny, decyduje kolejność zgłoszeń
—————————————————————————————————————————–
Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz.
Projekt współfinansowany jest przez Miasto  Szczecin.
Partnerzy:  Pilkington IGP, spółka należąca do koncernu NSG Group, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii  Sztuki w Szczecinie, Księgarnia FIKA, Szkoła Podstawowa „TAK”, program Miasta Szczecin „Kultura Zaprasza”, Kashart

Patroni TWORZĘ SIĘ: Kurier Szczeciński, miastodzieci.pl, Qlturka.pl, wszczecinie.pl, elewatorkultury.org,  szczecindladzieci.net.pl, rozwinskrzydla.info

Miejsce: TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury  13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin (wejście od ul. Tkackiej )
Skip to content