Październik w TWORZĘ SIĘ

proj. Karolina Gołębiowska

Od października w galerii TWORZĘ SIĘ dostępna jest wystawa „Raj na ziemi” oraz dźwiękowa przestrzeń towarzysząca wystawie:
„Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”.

Opis wystawy „Raj na ziemi”:

„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem” – powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.

W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie planety, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by powstrzymać ten proces. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o najważniejszych problemach środowiskowych. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, będziemy prowokować do refleksji oraz zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną.

– Przyjdź i odwiedź wykreowany przez nas świat. Przespaceruj się ścieżką nr 1 i ścieżką nr 2. Zdobądź wiedzę i zdecyduj, jaki świat wybierasz. Wiek: 5+

Wystawie towarzyszy pokaz filmu „OSIEDLE” w reż. Magdaleny Bryll. W miejscu wiekowego lasu powstaje nowe osiedle, uporządkowane, nowocześnie zaprogramowane i …bezduszne. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości postanawiają zmienić ten stan rzeczy. Sprawdźcie koniecznie, czy im się uda.


Współpraca: Piotr LUMP Pauk, Katarzyna Mierzejewska, Karolina Gołębiowska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak, Oskar Ejsmont

Opis dźwiękowej przestrzeni „Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”:

W ramach kolejnej przestrzeni twórczej nadal zajmujemy się ekologią, a dokładnie ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to jeden z ważniejszych elementów kultury. Dźwięki są wszędzie, towarzyszą nam każdego dnia. Są obecne rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. W słoneczny i deszczowy dzień, w szkole, w pracy i w domu. Stanowią nasze otoczenie, część świata, w którym mieszkamy. Słuchając, można dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu przodują dźwięki wytworzone przez człowieka. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. W licznych publikacjach na temat pejzażu dźwiękowego, Schafer zwracał uwagę na zanieczyszczenie akustyczne otoczenia i postulował tzw. „czyszczenie uszu”. Miało ono pomóc w odzyskaniu wrażliwości dźwiękowej utraconej w wyniku narastającego hałasu otoczenia.

Aby przybliżyć zwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii. Spacer przygotował i zaprojektował Marcin Dymiter. Dźwięki które usłyszycie zapraszają do słuchania. Odwiedzicie różne miejsca: miasto, świat owadów, zwierząt i roślin. Będziecie przemierzać ciche i głośne światy, szukać ciszy i najcichszych dźwięków. Natkniecie się też na dźwięki futurystycznych zwierząt, których głosy uległy przeobrażeniu pod wpływem zmian na świecie.

Spacer pośród dźwięków wzmacnia słuchanie i ma na celu ukazanie bogactwa dźwiękowego świata. Warto wsłuchać się w te dźwięki, zapomnieć o telefonie, otaczającym nas hałasie i pozwolić sobie na taki spacer w ramach wystawy „Raj na ziemi”.

Oprócz przestrzeni dźwiękowej wykreowanej w galerii, w listopadzie zaprosimy na warsztaty oraz koncert-słuchowisko „No to gramy”.

Współpraca: Marcin Dymiter, Maciej Olewniczak, Kasia Mierzejewska, Joanna Bronisławska, Marianna Oklejak

Kuratorka TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

——————————————————————————————————————– Kiedy i jak odwiedzić TWORZĘ SIĘ w październiku:

  • w niedziele, godz. 11:00-16:00

Wstęp bezpłatny, preferowane zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa i wprowadzone ograniczenia zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, o pełnych godzinach. Zgłaszając chęć udziału w niedzielnym zwiedzaniu, prosimy o podanie w mailu godziny wizyty. Wysłanie maila jest gwarancją rezerwacji miejsca na wejście do galerii. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach ochronnych.Po otrzymaniu zgłoszenia mailem, otrzymacie Państwo informację zwrotną, potwierdzającą rezerwację miejsc. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Mailowo prześlemy Państwu do wglądu oświadczenie uczestnika wydarzenia.

  • od poniedziałku do piątku wstęp dla grup zorganizowanych (koszt: 10 zł/dziecko, zapisy: tworzesie@gmail.com)

Po ustaleniu dogodnego terminu, otrzymacie Państwo do wglądu oświadczenie dla uczestników wydarzenia. Zwiedzanie odbywa się w maseczce ochronnej i wg wymogów sanitarnych.

——————————————————————————————————————–

MOZAIKA DLA PRZYSZŁOŚCI – warsztaty rodzinne i spacer

17.10.2020, godz. 12:00, Park Chopina (plac zabaw w Parku Chopina)

Zapraszamy na podsumowanie wirtualnej akcji „Mozaika dla przyszłości”. Spotkajmy się, tym razem w realu. Porozmawiajmy o tym co było i o tym co przed nami. Poznajmy się i stwórzmy coś razem! Może mozaikę z kamieni i naturalnych materiałów? Zapraszamy wszystkich, którzy brali udział w akcji on-line ale też nowe osoby. Warsztaty z tworzenia mozaiki poprowadzi Ela Blanka. Tworzenie to doskonały czas na rozmowy o przyszłości. Dołącz do nas, a wszystko się ułoży.
Po warsztatach i wspólnym zdjęciu zapraszamy na spacer po okolicy. Wyposażeni w ramki do patrzenia, będziemy kadrować najbliższą okolicę. Każdego uczestnika spotkania, obdarujemy plakatem z mozaiką ułożoną z nadesłanych zdjęć w ramach kwietniowej akcji.


——————————————————————————————————
Działanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych. Dzieci biorą udział w warsztatach pod opieką dorosłych. Zapisy: tworzesie@gmail.com
Uczestnicy spotkania proszeni są o przyniesienie ze sobą kamyczków i kamieni. Pozostałych materiałów poszukamy w parku.

——————————————————————————————————–

OPIS KWIETNIOWEJ AKCJI „MOZAIKA DLA przyszłości” ON-LINE:

Podczas zamknięcia, w kwietniu 2020r., zaproponowaliśmy wszystkim chętnym udział w tworzeniu wirtualnej „Mozaiki dla przyszłości”. Poprosiliśmy o zdjęcia bliskich, najbliższych rzeczy, miejsc, zdarzeń i osób. To zapis wyjątkowego czasu. Gdy świat się zatrzymał. Kiedy mieliśmy moment na przemyślenia. Z fotografii można określić, co ludzi zajmowało w czasie kwarantanny i co przykuwało ich uwagę. Zorganizowaliśmy akcję ponieważ stwierdziliśmy, że czas coś zmienić, przemyśleć i od nowa ułożyć wartości. Mamy nadzieję, że wnioski, które wszyscy wyciągnęliśmy zostaną z nami na dłużej i realnie wpłyną na naszą rzeczywistość.
Każdemu zdjęciu i opisowi przyjrzała się uważnie rzeźbiarka, malarka -Ela Blanka, która, zgodnie z ideą akcji, stworzyła obraz-mozaikę utkaną z nadesłanych kadrów. Tego, co obserwowaliśmy, przeżywaliśmy i co było dla nas ważne.
313 zdjęć, na których przeważa zieleń, cieliste kolory, miękkie faktury i zapachy. Niektóre ze zdjęć aż chciało się powąchać. Zapraszamy do przyjrzenia się obrazowi „Mozaika dla przyszłości”. Mamy nadzieję, że będzie nam przypominał o tym co ważne, najważniejsze.


AUTORZY ZDJĘĆ:

Nina W., Anna Malewicz, Bartek Musiał, Octavian, Iwona Frukacz-Wollenberg , Rafał Siedlecki, Maciek Kulbicki, Fimowa Beatmaker, Marta Greszta, Kasia Zaryczańska, Łucja Dziel, Wiola Mańkowska, Karolina z tatą, Wiesław Zacharski, Katarzyna Chalama-Pozdrowicz, Miłosz Pozdrowicz, Karolina Jarosławska, Paulina Ratajczak, Izabela Plucińska, Małgosia B., Archi Granini, Pola i Ewa, Daria Z., Tomasz G., Aleksandra Szelong, Robert z rodzicami, Filip Gacek, Łukasz W, Oliwia z mamą, Anna Brodnicka, Halina Budis, Zuzanna Rzadkowolska, Maria Buchelt, Szymon i tata, Piotrek Stankiewicz, Uczniowe SPDP w SOSW Suliszewo: Aleksandra Godos , Karolina Krystera , Dominik Olszewski , Karol Pawlak , Paulina Worach; Małgorzata Bednarek, Anna i Gabrysia Somer, Paulina Nadolna, Alicja Mazur, Kalina Czarnecka, Magdalena Czarnecka, Maja Mierzejewska, Kasia Mierzejewska, Dorota, Agnieszka, Olga Janik, Marta Gosecka, Rita Skalska, Mira Skalska, Ania Biały z Igą, Zosia, Patrycja, Michał z rodzicami, Weronika z mamą; uczniowie z Szczecin Internation School

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy: Serafiński Studio, Sektor 3 Szczecin,Kamera Jazda,Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin

Skip to content