Otwarcie wystawy MIASTO(dla)DZIECI

Wernisaż wystawy 01.10.2023 (niedziela) godz. 14:00 (wstęp wolny, ilość miejsc jest ograniczona, zwiedzanie odbywa się w skarpetkach) Wiek: 5+

Film promujący wystawę oraz ideę wspólnego projektowania z dziećmi i młodzieżą.

Nowa przestrzeń w galerii TWORZĘ SIĘ to zaproszenie do wspólnego projektowania najbliższego otoczenia. To próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka, dająca możliwość budowy swojego mikro świata. Dzieci to urodzeni architekci i architektki. Postanowiliśmy całkowicie oddać stery w ich ręce. MIASTO DZIECI zostało w 99% zaprojektowane przez młodych ludzi, jest emanacją ich marzeń i potrzeb.

Ekspozycja jest jak duża makieta, po której można chodzić, zmieniać środki transportu, rozkłady ulic i przeznaczenie budynków. Można nawet stać się drzewem, najlepiej Ługi Bugi, albo znakiem, który wskazuje podziemne przejścia lub ostrzega przed Ponurą Szajką. Warto czasem odpocząć od przygód, chociażby w Leniuchowicach albo innych zakamarkach. Ale chwila? Czy w MIEŚCIE DZIECI obowiązują jakieś zasady? Czy ktoś nad tym wszystkim czuwa? Czy jest tu miejsce dla nowych mieszkańców? Koniecznie przyjdź i o wszystkim przekonaj się sam/sama.

Wystawa wpisuje się w rozważania na temat przyszłości miast w kontekście zmian klimatycznych czy migracyjnych. Jest miejscem do zadawania pytań i próbą poszukiwania mądrych rozwiązań, stawiających w centrum dobro młodych mieszkańców, ich prawa do zabawy i odpoczynku, mieszkania w zielonym, czystym i bezpiecznym mieście. W mobilność wystawy wpisana jest ZMIANA, która jest stałym elementem bardzo dynamicznej rzeczywistości. W tym wypadku tymczasowość staje się sprzymierzeńcem, dając możliwość szybkiego przeistaczania otoczenia, tak by odpowiadało demokratycznie na potrzeby wszystkich użytkowników.

Warstwa wizualna oraz projekt wystawy został kolektywnie opracowany na bazie rysunków oraz pomysłów uczestników (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ. Dźwięki MIASTA zagrali i zaśpiewali uczestnicy i uczestniczki warsztatów „Jak brzmi miasto?” Słowo DLA, ujęte w nawias w tytule wystawy, wpisuje się w nurt tworzenia sztuki z dziećmi, a nie tylko dla nich.

Twórczynie i twórcy wystawy:
Karolina Gołębiowska, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Katarzyna Mierzejewska, Marcin Strugliński, Szymon Herbuś, Paulina Ratajczak

oraz uczestnicy i uczestniczki (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ oraz warsztatów „Jak brzmi miasto?”

Współpraca: Remigiusz Suda, Aleksandra Rus, Tomasz Gacek, Marta Kubiak, Spot-art classes and workshops, Stowarzyszenie KAMERA, Oskar Ejsmont, Magda Pociej

Kuratorka projektu: Paulina Ratajczak

01.10.2023. Szczecin. 13 Muz. Galeria Tworzę się – Miasto (dla) Dzieci. Fot. Robert Stachnik.

—————————————————–

KIEDY I JAK ODWIEDZIĆ WYSTAWĘ do końca roku 2023: 

-w określone niedziele wstęp biletowany. Bilety, w cenie 8 zł, dostępne przez biletomat.pl (wejścia o godz. 11:00, 12:45 i 14:30) oraz w punkcie stacjonarnym biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00. W wybrane niedziele prowadzimy również bezpłatne spotkania dla osób o utrudnionym dostępie do kultury (zapisy: tworzesie@gmail.com)

-od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 16:00 odbywają się oprowadzania dla grup zorganizowanych (wstęp 14 zł/dziecko; obowiązują zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com). Mamy do rozdysponowania 5 bezpłatnych spotkań dla grup o utrudnionym dostępie do kultury (zapisy: tworzesie@gmail.com)

——————————————————-

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy medialni: wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl , Kurier Szczeciński, Echo Szczecina

Skip to content