OTWARCIE TWORZĘ SIĘ 1 CZERWCA

Otwarcie miejsca sztuki TWORZĘ SIĘ oraz wernisaż Ekstremalnego Placu Zabaw
1.06 godz. 12.00, budynek 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2 / wejście od ul. Tkackiej / wstęp wolny

Ekstremalny Plac Zabaw to projekt zakładający działania zarówno w formie wystaw jak i działań twórczych. Charakter prezentacji przyjmie z pewnością praca artystyczna wykonana przez niepokorną artystkę Justynę Koeke i utytułowaną (laureatka nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2013) Natalię Szostak. Odsłonę warsztatową przedsięwzięcia wypełnią zaś działania twórcze dzieci, skupiające się na wybranych środkach wyrazu, takich jak: instalacja w przestrzeni publicznej, happening, action painting oraz performance. Ekstremalny Plac Zabaw prezentowany jest w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme

Wystawa Ekstremalny Plac Zabaw

Tworzę się

Pojawiasz się i znikasz.

Dzieło sztuki na chwileczkę!
Justyna Koeke

 

A gdyby tak galerię sztuki przemienić w wielką szafę, albo jeszcze lepiej, w garderobę? Dlaczego nie! W naszej galerii, pardon, w garderobie, można znaleźć wszystko, co w takim miejscu zazwyczaj się znajduje, a nawet jeszcze więcej. No, ale to też nie jest zwykła garderoba. Są tu i skrzynie ze skarbami, i przedmioty codziennego użytku, i przedziwne ubrania, a nawet fragmenty ubrań. Wszystko, co znajduje się w garderobie- galerii dzieci mogą dotykać i przymierzać, zamieniając się w każdego, kogo tylko sobie wymyślą: królewnę, królewicza, rycerza, potwora, urwisa, ruromiotłę, pięknisię-falbanisię, fangandrola, bożotruka… Pomysłów jest tyle samo ile kostiumów. A nawet jeszcze więcej!
Na ścianach galerii umieszczone zostaną lustra. Dzieci przeglądając się w nich, utworzą prywatne, chwilowe obrazy. Kreując obraz staną się jego pierwszym odbiorcą. Obrazy będą się zmieniać w zależności od aktywności dziecka i perspektywy obserwującego. Całość składa się na ożywioną, znajdującą się w ciągłym ruchu, instalację. Chwilowe obrazy utrwalane będą polaroidem.

Dzikość Serca
Natalia Szostak

Nasze serca są jak dzikie zwierzęta, które zmuszeni jesteśmy oswajać. Od najmłodszych lat uczymy się jak skutecznie nad nimi panować. Bez względu na wiek i nabyte umiejętności, emocje są wciąż paliwem większości naszych działań. Regulując emocje, regulujemy świat, który nas otacza. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie sprostać najbardziej intensywnym przeżyciom. Ich obezwładniająca siła to źródło ogromnej energii lub przeciwnie – skrajnej niemocy.
Pragnąc przyjrzeć się temu, co konkretnie trawi nas od wewnątrz, stworzyliśmy miejsce, w którym przez trzy miesiące powstawać będzie kolektywna praca artystyczna składająca się z poszczególnych wypowiedzi osób chętnych do udziału. W surowej przestrzeni, za pomocą prostej instrukcji i przy użyciu skromnych materiałów, każdy z nich będzie miał szansę podzielić się tym, co w ich sercu dzikie.

www.nataliaszostak.com

 

Działania i warsztaty twórcze w ramach Ekstremalnego Placu Zabaw

warsztaty Tworzę się

Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę.

warsztaty z Justyną Koeke/ wiek uczestników 6-8 i 8-10 lat

video: Patryk Paluszek

 

Podczas warsztatów dzieci będą korzystały z obiektów i przedmiotów znajdujących się w specjalnie dla nich przygotowanej garderobie (galerii). Justyna Koeke zabierze dzieci w świat marzeń i fantazji. Podpowie jak w prosty sposób przemienić się w postać marzeń! Podczas zajęć powstanie instruktażowe video, będące dokumentacją całego procesu – przebierania, tworzenia kostiumów oraz performatywnego działania przed lustrem. W wyniku działania powstanie odbicie (obraz)-chwilowe dzieło sztuki. Video stanie się integralną częścią wystawy, spełniając rolę tutorialu dla dzieci zwiedzających wystawę.

Smaczna sztuka
Justyna Olszewska
Miejsce: Szczecin Meeting Point (al. Kwiatowa)

Justyna Olszewska w swoich działaniach często nawiązuje do Food Artu, przez co obiekty/działania jakie tworzy są efemeryczne. Na warsztatach z dziećmi planuje zrealizować ulotne rzeźby do zjedzenia. Tworzywem artystycznym będzie ciasto. Podczas akcji młodzi uczestnicy będą tworzyć najróżniejsze formy, jakie podpowie im ich wyobraźnia. Pod okiem artystki zapoznają się z ,,nowym” materiałem twórczym, nauczą procesu wyrabiania ciasta oraz jego wypieku. Ostatnim etapem będzie wspólna konsumpcja sztuki.

www.ciastoteka.blogspot.com

 

Ulotne obrazy
Kolektyw Fotograficzny POWIDOK: Daniela Monika Swoboda, Łukasz Haruń, Roman Wnuk / wiek uczestników 6-8 i 8-10 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej, zielone tereny obok Teatru Kana

 

Kolektyw Fotograficzny POWIDOK porwie dzieci na sesję fotograficzną, aby w plenerze, uwiecznić „chwilowe dzieła sztuki” wymyślone przez najmłodszych w garderobie-galerii przygotowanej dla nich przez Justynę Koeke. Kolektyw zapozna małych uczestników z podstawowymi zasadami obowiązującymi na planie zdjęciowym, udzieli krótkiej lekcji pozowania i upamiętni szalone chwile spędzone przed obiektywem. Dzieci uwielbiają plenery! Zielony teren nieopodal Teatru Kana z pewnością im się spodoba. www.facebook.com/powidok

Paint&Jump Ania Wanatowicz

Paint&Jump
Ania Wanatowicz
Miejsce: al. Kwiatowa/ Szczecin Art Meeting Point

W działaniu Ani Wanatowicz użyta zostanie technika malarska wykorzystująca spontaniczny gest bezpośredniego rozlewania farby na płótno. W wydobyciu niczym nieskrępowanych ruchów pomoże dzieciom trampolina. Cała zabawa polega na tworzeniu dzieła za pomocą praw fizyki oraz na wymyślnych skokach. Jedyne ograniczenie stanowi membrana skoczni. Do dzieła!

p.s. Drodzy Rodzice zabierzcie koniecznie strój na przebranie 🙂

Ekstremalna cisza
warsztaty z Michałem Bałdygą / wiek uczestników 11-15 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej

W ramach Ekstremalnego Placu Zabaw Michał Bałdyga zapozna młodzież z technikami filmowymi i działaniami performatywnymi. Pomoże uczestnikom zrozumieć różnice i podobieństwa między działaniem na żywo i filmem. Temat warsztatu, ekstremalna cisza, wskazuje na dwie kontrastowe sytuacje. Artysta zamierza pracować z uczestnikami nad Miejscem i Przestrzenią oraz jej ograniczeniami, Obecnością i Nieobecnością, Obiektem, Gestem, Czasem i Procesem, oraz Punktem Krytycznym. Performance pozwoli na szukanie ekstremalnych sytuacji. Ważne jest, że uczestnicy pracować będą przy pomocy dwóch rzeczywistości: performance oraz film. Film z uwagi na odtwarzanie procesu jest kontrapunktem dla działania performatywnego. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z Michałem Bałdygą postarają się te dwie rzeczywistości połączyć. Końcowym efektem warsztatów będzie film oraz działanie uczestników.

www.baldygamichal.info

Droga Wolna

Zabawki na niecne sprawki
Fundacja Droga Wolna /wiek uczestników 7-12 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej

Warsztat przewrotny i w formie wolny. Polecamy uwadze odważnym rodzicom i kreatywnym dzieciom. Gwarantujemy ekstremalnie pozytywną atmosferę i kilka mocnych wrażeń. W trakcie spotkania przyjrzymy się katapulcie i kilku innym machinom. Weźmiemy udział w eksperymencie, unowocześnimy, zbudujemy i ozdobimy. Zmądrzejemy. Każdy po swojemu!

www.drogawolna.edu.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty i działania twórcze obowiązują zapisy: lassztuki@gmail.com

Program
Sobota 31.05.2014 r.
12.00-13.30 warsztaty z Justyną Koeke w ramach wystawy Pojawiasz się i znikasz.
dzieło sztuki na chwileczkę!/Ekstremalny Plac Zabaw (wiek uczestników 6-8 lat)
14.00-15.30 warsztaty z Justyną Koeke w ramach wystawy Pojawiasz się i znikasz.
dzieło sztuki na chwileczkę!/Ekstremalny Plac Zabaw (wiek uczestników 8-10 lat)

Niedziela 01.06.2014 r.
12.00 uroczyste otwarcie TWORZĘ SIĘ
12.00-17.00 wernisaż wystawy Ekstremalny Plac Zabaw („Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)

14.00-17.00 działania na al. Kwiatowej/ Szczecin Art Meeting Point
„Smaczna Sztuka” Justyna Olszewska
Paint&Jump Ania Wanatowicz
happening Justyny Koeke z dziećmi
Pajęczyna (budowanie instalacji)

Wtorek 03.06.2014 r.
15.30 -17.30 warsztaty i sesja fotograficzna/ Kolektyw Fotograficzny POWIDOK (Daniela Monika Swoboda, Łukasz Haruń, Roman Wnuk)

Piątek-Sobota 27-28.06.2014 r.
11.30-22.00 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
11.30-16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)

Niedziela 29.06.2014 r.
11.30-20.00 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
11.30 -16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)
13.00-15.00 „Zabawki na niecne sprawki” warsztaty /Fundacja Droga Wolna (wiek uczestników 7-12 lat)
18.00 prezentacja pracy powstałej podczas warsztatów „Ekstremalna cisza” z Michałem Bałdygą

Skip to content