nordic(dot)kids 16.03.2013 /13 muz

Tym razem tworzymy po skandynawsku!

          Ptaszek, który nie śpiewał

Inspirowane  skandynawskimi dźwiękami, światłem, literaturą i designem warsztaty dla dzieci rozpoczną się już 16 marca o godz. 10.13. Serdecznie zapraszamy!

10.1311.43 Słyszę Ciszę – warsztaty dla dzieci/ sala kominkowa/ poziom 1. Inspirowane dźwiękami Skandynawii warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat (z opiekunami). Wspólną zabawę i pracę rozpoczniemy od zapoznania się z naturalnymi dźwiękami północy. Następnie dzieci wraz z rodzicami stworzą przestrzenne prace plastyczne. Pomysł warsztatów oparty na projekcie Minute Of Listening. Prowadzenie: Pajdokracja

12.0313.43  Aktywna Książka i „Buziaki, całusy, pocałunki” -warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat /foyer/ poziom 1 Warsztaty inspirowane książką  Cariny Bodström „Buziaki, całusy, pocałunki”, której fragmenty przeczyta Rafał Hajdukiewicz, aktor Teatru Lalek Pleciuga. Uczestnicy stworzą prace plastyczne związane formalnie z książką – obiektem. Posłużą się jedną z przykładowych form – ilustracja, okładka, historyjka obrazkowa. Opowiedzą tym samym własne historie.

12.13-13.43 Nordic Decor – warsztaty renowacji i ozdabiania mebli dla dzieci w wieku 6-9 lat / sala kominkowa/ poziom 1. W naszych domach i piwnicach często znaleźć można niepotrzebne stoliki, szafki, krzesełka czy komódki. Zatroszczmy się o nie! Dzięki naszym zajęciom odżyją i znowu będą cieszyć oko. Podczas zajęć wspólnie z dziećmi pobawimy się w ozdabianie i odnawianie mebli. Dzieci poznają podstawowe metody i pojęcia związane z renowacją i zdobieniem. Wszystko w iście skandynawskim stylu. Prowadzenie: Las Sztuki i Katarzyna Mierzejewska

14.13-15.43 Zmruż Oczy – warsztaty dla dzieci w wieku 10 – 12 lat /sala kominkowa/ poziom 1. W kulturze ludów Północy światło (i jego brak) pełni szczególną rolę. Podczas spotkania będziemy się koncentrować na zagadnieniach związanych ze zjawiskiem światła – przenikanie, rozszczepianie, mieszanie barw. Na bazie doświadczania zjawisk fizycznych uczestnicy skonstruują własne przedmioty, których zasada działania związana będzie z jedną z właściwości światła.

Zapisy na warsztaty pod adresem festiwalu Nordic Cross Point: ncp@sportikultura.org. W tytule prosimy wpisywać nazwę warsztatów. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne.

              

Skandynawska książka obecna jest nie tylko na warsztatach, ale też na wystawie ilustracji i książek „Tabu w sztuce dla dzieci” oraz na Kiermaszu skandynawskiej literatury (Czarna Owca i Czarna Owieczka oraz Zakamarki).

Tabu w sztuce dla dzieci – wystawa książek i ilustracji / poziom 1

Tabu w literaturze dla dzieci to gorący temat w wielu europejskich krajach. Wprawdzie zarówno Andersen jak i potem Astrid Lindgren pisali o śmierci i chorobie, ale trudne tematy wkraczają do książek dla dzieci na większą skalę dopiero na początku XXI w., gdy zaczyna się pisać o seksie, przemocy w rodzinie, rozwodzie rodziców itp.  Wystawa Tabu w sztuce dla dzieci prezentuje około 50 książek obrazkowych min. z Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji oraz wielkoformatowe ilustracje z 17 publikacji. Wśród nich znajdują się zarówno książki nieznane polskiemu czytelnikowi, jak i te już przełożone na język polski.  Wystawa odbędzie się dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Kultury.

Kiermasz skandynawskiej literatury dla dorosłych i dzieci – Czarna Owca i Czarna Owieczka oraz Zakamarki/  poziom 0

     

MAŁE SKANDYNAWSKIE KINO / Mała Galeria  10.00 – 14.00

Najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć duńską animację i film z elementami fantasy. Krótkometrażowe filmy będą naprzemiennie wyświetlane od 10.00 do 14.00 w małej galerii. Starsze dzieci, wraz z rodzicami zapraszamy na fabularny film „Nad ulicą pod wodą”.

„Ptaszek, który nie śpiewał” w reżyserii  Siri Melchiorato animacja dla dzieci w wieku 3-5 lat,  bez dialogów, 5 min. / mała galeria/  poziom 1

„Fantastyczna Trójka”, reż. Esben Tennesen/ Dania 2010, film krótkometrażowy, wiek 7-12 lat, wersja lektorska, 14 min. / mała galeria/ poziom 1

14.13- 15.43 „Nad ulicą pod wodą” – reż. Charlotte Sieling,Dania 2009, film fabularny, 90 min., napisy  w języku polskim/ mała galeria/poziom 1

Szczegółowy program dostępny na www.nordiccrosspoint.pl. Organizatorem wydarzenia Nordic Cross Point jest Polska Fundacja Sportu i Kultury, Magazyn Skandynawski Zew Północy i 13 muz. Część działań nordic(dot)kids odbywa się w ramach kampanii Przepraszam! Tworzę się.”

Skip to content