Mozaika dla przyszłości

On-linowa akcja „Mozaika dla przyszłości” zakończona! Poprosiliśmy Was o zdjęcia bliskich, najbliższych Wam rzeczy, miejsc, zdarzeń i osób. To zapis wyjątkowego czasu. Gdy świat się zatrzymał. Kiedy mieliśmy moment na przemyślenia.  Z fotografii można określić, co ludzi zajmowało w czasie kwarantanny i co przykuwało ich uwagę.  Zorganizowaliśmy akcję ponieważ stwierdziliśmy, że czas coś zmienić, przemyśleć i od nowa ułożyć wartości. Mamy nadzieję, że wnioski, które wszyscy wyciągnęliśmy zostaną z nami na dłużej i realnie wpłyną na naszą rzeczywistość.
Każdemu zdjęciu i opisowi przyjrzała się uważnie rzeźbiarka, malarka Ela Blanka, która, zgodnie z ideą akcji, stworzyła obraz-mozaikę utkaną z Waszych kadrów. Tego, co obserwowaliście, przeżywaliście i co było dla Was ważne.
313 zdjęć, na których przeważa zieleń, cieliste kolory, miękkie faktury. I zapachy. Tak, tak, niektóre ze zdjęć aż chce się powąchać. Zapraszamy do przyjrzenia się obrazowi „Mozaika dla przyszłości”. Mamy nadzieję, że zostanie z nami na dłużej i będzie przypominał o tym co ważne.
Zapraszamy na rozmowę z Ela Blanką na naszym profilu fb w dniu 15.06.2020  o godz. 16:00

AUTORZY ZDJĘĆ:
Nina W., Anna Malewicz, Bartek Musiał, Octavian, Iwona Frukacz-Wollenberg , Rafał Siedlecki, Maciek Kulbicki, Fimowa Beatmaker, Marta Greszta, Kasia Zaryczańska, Łucja Dziel, Wiola Mańkowska, Karolina z tatą, Wiesław Zacharski, Katarzyna Chalama-Pozdrowicz, Miłosz Pozdrowicz, Karolina Jarosławska, Paulina Ratajczak, Izabela Plucińska, Małgosia B., Archi Granini, Pola i Ewa, Daria Z., Tomasz G., Aleksandra Szelong, Robert z rodzicami, Filip Gacek, Łukasz W, Oliwia z mamą, Anna Brodnicka, Halina Budis, Zuzanna Rzadkowolska, Maria Buchelt, Szymon i tata, Piotrek Stankiewicz, Uczniowe SPDP w SOSW Suliszewo: Aleksandra Godos , Karolina Krystera , Dominik Olszewski , Karol Pawlak , Paulina Worach; Małgorzata Bednarek, Anna i Gabrysia Somer, Paulina Nadolna, Alicja Mazur, Kalina Czarnecka, Magdalena Czarnecka, Maja Mierzejewska, Kasia Mierzejewska, Dorota, Agnieszka, Olga Janik, Marta Gosecka, Rita Skalska, Mira Skalska, Ania Biały z Igą, Zosia, Patrycja, Michał z rodzicami, Weronika z mamą; uczniowie z Szczecin Internation School

OPIS AKCJI:

Wierzymy, że zarówno bieżące wydarzenia związane z pandemią i  kwarantanną oraz wcześniejsze związane ze zmianami klimatu, podpowiadają nam, ludziom, którą drogą powinniśmy podążać: co zmienić, co zachować,  co naprawić i jak od nowa ułożyć wartości. Artyści, jako osoby niekonwencjonalne i działające nieszablonowo, mogą przyjąć na siebie niezwykle ważną rolę-przewodników, tych którzy pomagają wizualizować  inne modele życia i postępowania. Modele, których zastosowanie pomoże, a wręcz umożliwi  funkcjonowanie ludzi w przyszłości. Dociera bowiem do nas, że dotychczasowe, ogólnie przyjęte rozwiązania i wartości, nie sprawdziły się.

O tym wszystkim chcieliśmy rozmawiać w galerii TWORZĘ SIĘ podczas wystawy „Raj na ziemi”. Otwarcie wystawy, z wiadomych przyczyn, zostało przesunięte. My jednak nie czekamy i przenosimy się do Internetu!

Wspólnie z artystką Elą Blanką zapraszamy do tworzenia wirtualnej „Mozaiki dla przyszłości”. Idea, która przyświeca akcji to wnikliwa obserwacja, przeżywanie i  kadrowanie tego co bliskie . Najbliższe. To poszukiwanie światła, faktury, ruchu, koloru oraz innych wartości w osobach, przedmiotach i elementach przyrody, które nas otaczają. Wróćmy do niespiesznego poznawania świata, jak we wczesnym dzieciństwie.  Poszukajmy piękna i radości wokół nas. Przyjrzyjmy się naszym emocjom, które tym poszukiwaniom towarzyszą.

Organizator:  Fundacja Las SztukiTWORZĘ SIĘ, Dom Kultury 13 muz

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020 oraz W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy: 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020,Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Skip to content