Miejski Plac Zabaw 13.07-30.08.2015

Miejski Plac Zabaw to twórcze działania w przestrzeni miejskiej, wykorzystujące takie dziedziny sztuki jak teatr i performance. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w pięciodniowych, aktywnych warsztatach teatralno- plastycznych, zakończonych wspólną grą miejską. Do gry zaproszeni zostaną bliscy i znajomi uczestników warsztatów, a także osoby z zewnątrz.
W ramach miejskiego placu odbędą się również działania performatywne  poprowadzone przez artystę Oskara Chmiołę. Prowadzący zaprosi młodych uczestników na wycieczkę krajoznawczą, podczas której opowie o zabytkach Szczecina poprzez performance, a także zaprosi do zabaw z tekstem.
Prowadzący warsztaty: Magdalena Gardas, Agata Grzybowska, Karolina Sabat oraz Oskar Chmioła
           Eksperymentalne Place Zabaw_TWORZĘ SIĘ
Dzieciaki na trzepaki! – warsztaty plastyczno-teatralne  w formie półkolonii,  zakończone grą miejską.
13.07-17.07.2015, godz. 9:00-15:00 (wiek uczesników: 8-12 lat)
18.07.2015 godz. 13.00 – gra miejska (uczestnicy warsztatów ich znajomi, rodzina, osoby z zewnątrz)
Miejsce: TWORZĘ SIĘ, przestrzeń miejska
Trzepak to miejsce kultowe dla wielu pokoleń – to centrum podwórkowych gier i zabaw: na trzepaku można było ćwiczyć fikołki, trzepak służył za bramkę w piłce nożnej, nie wspominając o tak wspaniałej czynności jak niezobowiązujące przy nim pogawędki czy nawet? robienie teatru!
A dziś? Jak jest dziś? Czy dzieci bawią się na podwórkach, przy trzepakach?
Miasto latem to wspaniała przestrzeń tworzenia i beztroskiej zabawy. Nie trzeba pakować wielkiej walizki i jechać nad morze albo w góry. Wystarczą chęci i trochę wyobraźni.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania potencjału, jakie skrywają miejskie podwórka, parki i chodniki. Dzieciaki na trzepaki!
Prowadzenie: Magdalena Gardas, Agata Grzybowska, Karolina Sabat
Turystyka performerska – wycieczka krajoznawcza 
23.08.2015, godz. 12:00, TWORZĘ SIĘ, przestrzeń miejska
Uczestnicy: dzieci, młodzież, dorośli 
To forma wycieczki krajoznawczej do znanych i ważnych miejsc Szczecina. Przewodnik-performer opowie o wybranych miejscach poprzez performance. Ten alternatywny rodzaj turystyki wprowadza uczestników w inny wymiar obcowania z dziedzictwem kulturowym kraju. Przewodnik może, ale nie musi opowiadać słownie. Może wykorzystywać rekwizyty i materiały dydaktyczne, aby w prosty, sugestywny i piękny sposób opowiedzieć o konkretnym obiekcie bądź przestrzeni. Każdy z uczestników będzie mógł sam wykonać prosty gest wyrażający jego przemyślenia i wrażenia związane z odwiedzanymi miejscami czy zabytkami. Dzięki interakcji oraz wykorzystaniu przez uczestników języka symboli i metafor możemy myśleć o takiej turystyce jak o miejskim placu zabaw.
Prowadzenie: Oskar Chmioła 
Hipertekst
30.08.2015, godz. 12:00, TWORZĘ SIĘ, przestrzeń miejska
Uczestnicy:  8-12 lat, dorośli
Uczestnicy mają za zadanie odnaleźć w przestrzeni miejskiej sześciany z cytatami ze znanych powieści i następnie połączyć je w taki sposób, aby ułożyć krótką historię, której treść może różnić się od oryginalnych tekstów. Uczestnik, który pierwszy ułoży całą historię, wypowiada hasło: „czytam!”. Wówczas pozostali weryfikują opowieść i jeśli uznają, że treść jest zrozumiała gracz uzyskuje jeden punkt. Każdy z graczy gromadzi odnalezione cytaty aż do wyczerpania elementów. Można tak długo budować historię, dopóki treść ze znalezionych cytatów nadal układa się w całość. Wygrywa ten gracz, który zbierze najwięcej punktów. Gra inspirowana fenomenem hipertekstu jest metaforą współczesności, gdzie z fragmentów historii zebranych w oceanie informacji, przeciętny człowiek układa swoje wyobrażenie o świecie.
 Prowadzenie: Oskar Chmioła
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny*
*we własnym zakresie należy jedynie wykupić obiady podczas półkolonii /koszt 75 zł/5 dni
 
Zapisy: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości prosimy podać  nazwę warsztatu. Liczba miejsc jest ograniczona.
 
Organizatorem wydarzenia  jest  13 muz oraz Fundacja Las Sztuki.
 
Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Patroni TWORZĘ SIĘ: Kurier Szczeciński, miastodzieci.pl, Qlturka.pl, Rozwiń Skrzydła, TVP Szczecin, Szczecin Główny, Szczecin Blog, elewatorkultury.org,  Szczecin dla dzieci, wszczecinie.pl, Contemporary Art & Science with Kids,
 
Fotorelacja: FB https://pl-pl.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie

 

Skip to content