Miejsce

TWORZĘ SIĘ to wyjątkowe i jedyne miejsce w regionie zachodniopomorskim przygotowujące cykliczne, interaktywne wystawy dla dzieci i młodzieży. Wystawy tworzone są w formie „eksperymentalnych placów zabaw”, zapoznających młodych ludzi z różnymi dziedzinami sztuki i ważnymi tematami, w sposób nowoczesny i intrygujący. TWORZĘ SIĘ realizuje autorski program edukacji kulturowej, opracowany przez Fundację Las Sztuki. Celem miejsca jest pobudzanie twórczego rozwoju młodych mieszkańców Szczecina oraz kształtowanie świadomych i wrażliwych uczestników życia społecznego. Twórcom zależy na prowadzeniu miejsca nowoczesnego i intrygującego,  przyjaznego dzieciom i młodzieży wszystkich środowisk, w którym można tworzyć i wypowiadać się bez ograniczeń.

Przestrzeń galerii podzielona jest na dwie części:
  • edukacyjną, w której odbywają się warsztaty, pokazy filmów, wykłady i spotkania
  • wystawienniczą, w której prezentowane są tematyczne, interaktywne wystawy tworzone dla młodych ludzi,  przy współpracy z nimi; w tej części prezentowane są również efekty działań twórczych i warsztatów
1. TWORZĘ SIĘ_Ekstremalny Plac Zabaw
Wystawa EKSTREMALNY PLAC ZABAW, Justyna Koeke , 2014
Ekstremalny Plac Zabaw fot. Patryk Paluszek
Happening z Justyną Koeke „żywe rzeźby”, 2014

Od samego początku w galerii realizowany jest   projekt edukacyjno-artystyczny „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Pomysł opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina oraz regionu różnych przestrzeni twórczych, nawiązujących do wybranych dziedzin sztuki. Ich przygotowaniem zajmują się zaproszeni do projektu artyści, lokalni animatorzy oraz młodzi mieszkańcy regionu. Place powstają w przestrzeniach miejskich i galeryjnych. W ramach każdego placu odbywają się liczne warsztaty, spotkania oraz akcje, a także działania w przestrzeni miasta.

Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TWORZĘ SIĘ - fot. Łukasz Szełemej
Ilustrowany Plac Zabaw, Monika Hanulak, Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Paulina Ratajczak i dzieci, 2015
TWORZĘ SIĘ_Dzikość Serca, N. Szostak
Wystawa EKSTREMALNY PLAC ZABAW, Natalia Szostak, 2014
O Twórcach

TWORZĘ SIĘ jest owocem współpracy Domu Kultury „13 muz” oraz Fundacji Las Sztuki.

Galeria powstała 1 czerwca 2014 roku. Jest kontynuacją i rozwinięciem działań rozpoczętych w 2013 r. w ramach kampanii społeczno-artystycznej „Przepraszam! Tworzę się”,  towarzyszącej festiwalowi inSPIRACJE. Twórcy inicjują kreatywne działania dla dzieci i młodzieży oraz promują nowoczesną edukację kulturalną. Stawiają na niekonwencjonalne podejście i naukę pozaformalną: nowe media, interaktywne instalacje, obiekty, działania łączące różne dziedziny sztuki, akcje w przestrzeni miejskiej, produkcja wydarzeń artystycznych dla najmłodszych i możliwość prezentacji swoich prac w przestrzeni galerii.

Skip to content