Malowany Plac Zabaw 06.11.2016 – 31.01.2017

To już dwunasta odsłona projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” oraz kolejna przestrzeń twórcza realizowana w galerii TWORZĘ SIĘ.
Malowany Plac Zabaw_baner

 

Tym razem malujemy, ale nieco inaczej niż zazwyczaj nam się to kojarzy. Będziemy „malować przestrzennie” tworząc dla odwiedzających instalacje i obiekty inspirowane techniką pop up. To technika rękodzieła polegająca na tworzeniu trójwymiarowych, przestrzennych konstrukcji papierowych, wykorzystywana najczęściej w rozkładanych książkach dla dzieci. Chcielibyśmy zaprosić dzieci i dorosłych do wspaniałego świata przestrzennej ilustracji, do zabawy formą, ruchomymi elementami oraz do odkrywania zaskakujących obrazków i historyjek ukrytych w okienkach naszej ogromnej kartki-ściany.
Do współpracy zaprosiliśmy m.in. Piotra Pauka (Mr Lump), znanego street-artowego twórcę, który przygotuje obiekt w formie, dużych, przeskalowanych książek, po których dzieci będą mogły się wspinać, chodzić, a nawet się w nich chować.

Malowany Plac Zabaw TWORZĘ SIĘ

W malowanej przestrzeni znajdzie się również papierowa instalacja „Pop up In Boxes” zaprojektowana przez architekt Edytę Waszak. To instalacja otwarta, przygotowana do współtworzenia przez uczestników warsztatów oraz gości odwiedzających galerię. Każdy kto odwiedzi Malowany Plac Zabaw będzie mógł stać się twórcą nowej przestrzeni, zostając wg uznania malarzem lub konstruktorem, albo i jednym i drugim. Pop-up’owe instalacje będzie można potraktować jako inspirację do stworzenia własnych papierowych konstrukcji. Za pomocą papieru i kartonu oraz kilku przemyślanych cięć oraz zagięć będzie można stworzyć dowolną formę, budynek, a może nawet postać.

Malowany Plac Zabaw_TWORZĘ SIĘ


W nowej przestrzeni będzie też można malować piaskiem oraz bawić się w mieszanie kolorów na podświetlanym stole. Zadbamy o piękne książki wykonane w technice pop up oraz najnowsze publikacje z ruchomymi elementami i okienkami.

Malowany Plac Zabaw       img_1199


Od połowy grudnia w galerii będzie można malować światłem. W ramach festiwalu digital_ia, w przestrzeni galerii, powstanie praca, która zamieni latarkę w artystyczne narzędzie do tworzenia nowego rodzaju dzieł. Aby były to dzieła kolorowe trzeba będzie do światła dołożyć dźwięk. Warto zatem przy malowaniu śpiewać, aby w pełni wykorzystać potencjał świetlnego pędzla.

Malowany Plac Zabaw dedykowany jest dzieciom i młodzieży wieku od 5 do 13 lat. 

Twórcy instalacji Malowanego Placu Zabaw:
Piotr „Lump” Pauk
Edyta Waszak
Robert Konopski

Budowa obiektu Mr Lump:
Marek Mierzejewski

Prowadzący warsztaty/animacje:
Ola Cieślak (ilustratorka)
Edyta Waszak (Koda Kids)
Łukasz Brandt (Rabbit Form)
Katarzyna Pawlikowska (artedukatorka)
Krzysztof Lubka (Kiosk Ruchu) 

Kurator projektu: 
Paulina Ratajczak (Las Sztuki)

————————–————————–————————–——-
WAŻNA INFORMACJA!
Galeria otwarta jest w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11:00-16:00. Tylko przy większej ilości osób (powyżej 6) obowiązuje rezerwacja terminu odwiedzin pod adresem: tworzesie@gmail.com. Wstęp na Malowany Plac Zabaw jest bezpłatny.
Prosimy o zabieranie ze sobą OBUWIA NA ZMIANĘ.
————————–————————–————————–——-

PROGRAM
 
30.10.2016,  godz. 14:00-16:00, Sala Kominkowa(13 muz)
POP UP IN BOXES – warsztaty z KODA kids, wiek uczestników: 9-13 lat
Prowadzenie: Edyta Waszak (Koda Kids)

 

06.11.2016 godz. 12:00, TWORZĘ SIĘ
Oficjalne otwarcie Malowanego Placu Zabaw

 

12.11.2016, godz. 12:00-14:00, TWORZĘ SIĘ
POP UP IN BOXES – warsztaty z KODA kids,wiek uczestników: 9-13 lat
Prowadzenie: Edyta Waszak (KODA Kids)

 

26.11.2016, TWORZĘ SIĘ
godz. 10:00-11:30, wiek uczestników:7-9 lat
godz:12:00-13:30, wiek uczestników: 10-13 lat
Warsztaty z ilustratorką Olą Cieślak

 

10.12.2016 godz. 12:00-13:00, TWORZĘ SIĘ
Warsztaty plastyczne w ramach Malowanego Placu Zabaw, wiek uczestników: 6-8 lat
Prowadzenie: Katarzyna Pawlikowska

 

17.12.2016 godz. 11:00, TWORZĘ SIĘ
Warsztaty z 3Doodler, wiek uczestników: 8-10 lat
Prowadzenie: Łukasz Brandt (Rabbit Form)

 

 ZAPISY: tworzesie@gmail.com,  w tytule wiadomości prosimy podać  nazwę warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp wolny!

Malowany Plac Zabaw odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Koncepcja opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina oraz regionu interaktywnych przestrzeni twórczych nawiązujących do różnych dziedzin sztuki. Przygotowaniem „placów” zajmują się zaproszeni do projektu artyści, młodzi mieszkańcy miasta i regionu oraz lokalni animatorzy.

Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, 13 muz.

Patroni: Kurier Szczeciński, miastodzieci.pl, Qlturka.pl, Szczecin Główny, Szczecin Blog, Rozwiń Skrzydła, elewatorkultury.org, Szczecin dla dzieci, wszczecinie.pl

Miejsce: TWORZĘ SIĘ, pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin (13 muz, wejście od ul. Tkackiej )

OPIS WARSZTATÓW

POP UP IN BOXES – warsztaty z KODA kids
30.10.2016 godz. 14:00-16:00, Sala Kominkowa(13 muz)
12.11.2016 godz. 12:00-14:00, TWORZĘ SIĘ
W otaczającej nas rzeczywistości wszystko wydaje się ruchome, przestrzenne, wielopłaszczyznowe i nielinearne. Odbieramy jednocześnie wiele różnych bodźców a nasza percepcja wzrokowa kształtuje nasze myśli za pomocą obrazów. Przewagę obrazom daje łatwość odbioru i praktycznie bezwysiłkowy charakter takiej percepcji. Odbiorca chłonie wiele obrazów jednocześnie, a globalność postrzegania przekazu wizualnego skutkuje natychmiastowym efektem odbiorczym. Estetyzacja przekazu, szczególna dbałość o formę, sprawia, że odbiór takich komunikatów jest przyjemnością, a nielinearna percepcja minimalizuje wysiłek. Dzieci spróbują stworzyć własne ilustracje przestrzenne dla nietypowej książki, która zamiast kartek będzie złożona z pudełek-boxów. Zapoznamy uczestników z technikami POP UP, dla których elementem charakterystycznym jest ilustracja 3d. Ilustracje przestrzenne, powstające w momencie otwierania kolejnych stron książki, ukryte i ruchome okienka od zawsze zachwycały swoim kunsztem i stanowiły sztukę niezwykłą, misterną i fascynującą. W trakcie warsztatu poznamy różne techniki papierowe: zaginania, klejenia, nacinania itp., pozwalające na zmianę przedmiotu płaskiego, jakim jest kartka papieru, w formę przestrzenną.  Efektem finalnym będzie instalacja zbudowana z powstałych boxów, tworząca fragment malowanego przestrzennie placu zabaw.
 
Prowadzenie i przygotowanie: Edyta Waszak (KODA Kids)
Wiek uczestników: 9-13 lat

 

Warsztaty z ilustratorką Olą Cieślak
26.11.2016, TWORZĘ SIĘ
godz. 10:00-11:30, wiek uczestników:7-9 lat
godz:12:00-13:30, wiek uczestników: 10-13 lat

 

Złe sny, Ola Cieślak
 
Ola Cieślak bardzo chętnie prowadzi warsztaty dla dzieci. Lubi słuchać co mają do powiedzenia najmłodsi, w jaki sposób mówią, jak reagują i jakie mają pomysły.  Nie dzieli ludzi na dzieci i dorosłych.  Dlatego  jej książki chętnie czytają zarówno młodzi , jak i starsi.   Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają  się z twórczością Oli Cieślak, z książkami, które zilustrowała oraz z jej autorskimi publikacjami.  Będzie również  okazja, aby  porozmawiać o tworzeniu książek na podstawie  jej najnowszego  wydawnictwa. Jednak przede wszystkim uczestnicy skupią się na ilustracji przestrzennej i wykonają proste książeczki  w technice pop-up.  To technika rękodzieła pozwalająca nadawać książce trzeci wymiar ilustracji lub tekstu. Uczestnicy warsztatów przeniosą się zatem w podróż do wspaniałego świata przestrzennej ilustracji, odkrywając nowe możliwości wyrażania siebie przy pomocy papieru, przestrzennych kształtów i form oraz własnej wyobraźni.

 

Warsztaty plastyczne w ramach Malowanego Placu Zabaw
10.12.2016 godz. 12:00-13:00, TWORZĘ SIĘ
 
W Internecie pojawiają się coraz to nowe sposoby wzbogacania klasycznych technik malarskich, polegające na mieszaniu znanych i odkrywaniu własnych metod. Wiele z nich tworzy zaskakujące efekty wizualne. Nierzadko widz ma ogromną przyjemność z obserwowania samego procesu tworzenia. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną zaskakujące i zjawiskowe techniki malarskie pochodzące z poprzedniego wieku oraz te niedawno odkryte.  Uczestnicy wzorem współczesnych artystów skupią się głównie na spontanicznej ekspresji i na indywidualnym charakterze swojej pracy. Podczas spotkania dzieci będą miały również okazję przeprowadzić różnego rodzaju  eksperymenty, które dostarczą im wielu nowych wrażeń i doznań.
Prowadzenie: Katarzyna Pawlikowska
Wiek uczestników: 6-8 lat

 

Warsztaty z 3Doodler
17.12.2016 godz. 11:00, TWORZĘ SIĘ
 
Malowany Plac Zabaw skupia się głównie na ilustracji przestrzennej. Zatem w nowej przestrzeni nie mogło zabraknąć „zaczarowanego pisaka” 3Doodler. To magiczne narzędzie umożliwia własnoręczne rysowanie obiektów 3D.
Wystarczy nieco skupienia i dokładności, aby po chwili podziwiać własne rysunki i konstrukcje w technice 3D bez wcześniejszego przygotowywania modeli komputerowych. Warsztaty z 3Doodlerodbywać się będą w ramach festiwalu digital_ia organizowanego co roku w 13 muzach.
 
Prowadzenie: Łukasz Brandt (Rabbit Form)
Wiek uczestników: 8-10 lat

 

Skip to content