Maj w galerii TWORZĘ SIĘ!

Z okazji 10 urodzin galerii TWORZĘ SIĘ, zapraszamy na urodzinowe ciasto i zapisy na ciekawe działania twórcze i warsztaty prowadzone przez zaprzyjaźnione z galerią artystki i artystów. Tego dnia ogłosimy  program wszystkich wydarzeń i opowiemy o festiwalu, który planujemy na zakończenie wakacji. Bądźcie z nami 02.06.2024 godz. 15:00-16:30

1. Eksperymentalne Place Zabaw w drodze. O sztuce współczesnej w szkole-cykl spotkań warsztatowych w szkołach przeznaczony dla uczniów klas I-III i IV-VI z okazji 10 urodzin galerii TWORZĘ SIĘ

Wielu osobom wydaje się, że o sztuce najlepiej rozmawia się w miejscach do tego przeznaczonych, w galeriach sztuki, muzeach czy bibliotekach?Galeria TWORZE SIĘ wiele razy opuszczała swoje mury i wyruszała w miasto. Chętnie zrobi to ponownie, odwiedzi szkoły i zaprosi uczniów do wspólnej akcji oraz rozmyślań. Czym jest dzieło sztuki? Czym jest wystawa? Kim są artyści i co próbują nam powiedzieć? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wspólnego działania. A później zaprosimy dzieci na akcję. Jaką? Z transparentami prezentującymi marzenia i potrzeby wyruszymy w miasto, aby wystąpić w teledysku do piosenki MIASTO DZIECI.

Prowadzenie: Karolina Gołębiowska,  Paulina Ratajczak

Zapisy: tworzesie@gmail.com*

*Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (Koszt: 15 zł/dziecko)

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz

Dofinansowano ze środków Miasta Szczecin w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie – twórcze obchody 10 urodzin galerii TWORZĘ SIĘ!”

Patroni medialni: wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl

2.Wystawa MIASTO (dla)DZIECI przedłużona do 20.12.2024 roku!

  • W Noc Muzeów (18.05.2024) zapraszamy od godz. 18:00. Zapraszamy od 18:00. Wejścia o godz. 18:00, 18:40, 19:20 i 20:00-20:40. Wstęp bezpłatny.
  • Galerię zwiedza się bez butów. Prosimy o zabranie skarpetek

MIASTO (dla) DZIECI to zaproszenie do wspólnego projektowania najbliższego otoczenia. To próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka, dająca możliwość budowy swojego mikro świata. Dzieci to urodzeni architekci i architektki. Postanowiliśmy całkowicie oddać stery w ich ręce. Wystawa została w 99% zaprojektowane przez młodych ludzi, jest emanacją ich marzeń i potrzeb.

Ekspozycja jest jak duża makieta, po której można chodzić, zmieniać środki transportu, rozkłady ulic oraz przeznaczenie budynków. Można nawet stać się drzewem, najlepiej Ługi Bugi albo znakiem, który wskazuje podziemne przejścia lub ostrzega przed Ponurą Szajką. Warto czasem odpocząć od przygód, chociażby w Leniuchowicach albo innych zakamarkach. Ale chwila…Czy w MIEŚCIE DZIECI obowiązują jakieś zasady? Czy ktoś nad tym wszystkim czuwa? Czy jest tu miejsce dla nowych mieszkańców?

Wystawa wpisuje się w rozważania na temat przyszłości miast w kontekście zmian klimatycznych czy migracyjnych. Jest miejscem do zadawania pytań i próbą poszukiwania mądrych rozwiązań, stawiających w centrum dobro młodych mieszkańców, ich prawa do zabawy i odpoczynku, mieszkania w zielonym, czystym i bezpiecznym mieście. W mobilność wystawy wpisana jest ZMIANA, która jest stałym elementem bardzo dynamicznej rzeczywistości. W tym wypadku tymczasowość staje się sprzymierzeńcem, dając możliwość szybkiego przeistaczania otoczenia, tak by odpowiadało demokratycznie na potrzeby wszystkich użytkowników.

Warstwa wizualna oraz projekt wystawy został kolektywnie opracowany na bazie rysunków oraz pomysłów uczestników (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ. Dźwięki MIASTA zagrali i zaśpiewali uczestnicy oraz uczestniczki warsztatów „Jak brzmi miasto”?

Słowo „dla”, ujęte w nawias w tytule wystawy, wpisuje się w nurt tworzenia sztuki z dziećmi, a nie tylko dla nich.

Twórczynie i twórcy wystawy:
Karolina Gołębiowska, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Katarzyna Mierzejewska, Marcin Strugliński, Szymon Herbuś, Paulina Ratajczak

oraz

uczestnicy i uczestniczki (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ oraz warsztatów „Jak brzmi miasto”?

Współpraca: Remigiusz Suda, Aleksandra Rus, Tomasz Gacek, Marta Kubiak, Spot-art classes and workshops, Stowarzyszenie KAMERA, Oskar Ejsmont, Magda Pociej

———————————————————————————

KIEDY I JAK ODWIEDZIĆ WYSTAWĘ W MAJU? 

niedzielne ( z wyj. 05.05) twórcze spotkania na wystawie „Miasto (dla) Dzieci” o godz.: 11:00, 12:45 i 14:30.  Bilety w cenie 9 zł dostępne na stronie: https://www.biletomat.pl/miejsca/galeria-tworze-sie-w-domu-kultury-13-muz-2735/

 i w punkcie stacjonarnym biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej -punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

-od poniedziałku do piątku odbywają się twórcze warsztaty dla grup zorganizowanych. (wstęp 14 zł/dziecko; obowiązują zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com). 

/Galerię zwiedza się bez butów. Przyda się dodatkowa para skarpetek./

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz

Wystawa współfinansowana  przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego.

Skip to content