Listopad i grudzień w TWORZĘ SIĘ

Od połowy listopada galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza na wirtualne spacery.  Można odwiedzić aktualną wystawę RAJ NA ZIEMI oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń CISZA I MUZYKA. Prezentacji online towarzyszą konkursy, ćwiczenia i zadania twórcze publikowane na profilu galerii na Facebooku. Zapraszamy do odwiedzania galerii i śledzenia jej profilu w mediach społecznościowych.

TWORZĘ SIĘ online: https://bit.ly/idzdoraju

Profil FB galerii: https://www.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie

proj. Ania Duda

Spotkania dla grup szkolnych online (do 22.12.2020)

Galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza grupy szkolne na spotkania online. Podczas wirtualnego spaceru i przy pomocy wybranych książek poruszymy tematy związane z ekologią oraz ekologią muzyki. Nie zabraknie zabawy, twórczych zadań i ćwiczeń przybliżających zagadnienia poruszone na wystawie. Wiek uczestników: 7+

Czas trwania: 45 min. Spotkania odbywają się na platformie zoom.

Zapraszamy do kontaktu: tworzesie@gmail.com (wstęp wolny).

Opis wystawy RAJ NA ZIEMI:

„Nie ma innego raju, ziemia jest naszym rajem” powiedział Mirosław Hermaszewski patrząc na ziemię z orbity.

W kontekście problemów z jakimi boryka się nasza planeta, potraktowanie jej jako wspólnego dobra, jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Naukowcy twierdzą, że choć zdrowie planety, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek, wciąż nie jest za późno, by powstrzymać ten proces. Jeśli chcemy zatrzymać nasz raj, musimy zacząć działać jak najszybciej, w skali globalnej ale przede wszystkim lokalnie. Wspólnie z zaproszonymi artystami, stworzyliśmy przestrzeń, w której poprzez sztukę mówimy o  najważniejszych problemach środowiskowych. Przy pomocy specjalnie zaaranżowanej przestrzeni oraz ścieżce wrażeń, chcemy prowokować do refleksji i  zadawać pytania, które pozwolą uruchomić wyobraźnię ekologiczną. 

– Odwiedź wykreowany przez nas świat. Przespaceruj się ścieżką nr 1 i ścieżką nr 2. Zdobądź wiedzę i zdecyduj, jaki świat wybierasz.

Współpraca:  Piotr LUMP Pauk , Katarzyna Mierzejewska, Aleksandra Rus, Edyta Waszak, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Joanna Olejniczak , Oskar Ejsmont

Kuratorka:  Paulina Ratajczak

proj. Karolina Gołębiowska

Opis wystawy „CISZA I MUZYKA. DŹWIĘKOWY PLAC ZABAW”

W ramach dźwiękowej przestrzeni zajmujemy się ekologią muzyki. Jej twórcą był kanadyjski kompozytor oraz ekolog akustyczny Raymond Murray Schafer. Dźwięk to jeden z ważniejszych elementów kultury. Dźwięki są wszędzie, towarzyszą nam każdego dnia. Są obecne rano, w ciągu dnia, wieczorem i w nocy. W słoneczny i deszczowy dzień, w szkole, w pracy i w domu. Stanowią nasze otoczenie, część świata, w którym mieszkamy.  Słuchając, można dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu. Źródłem dźwięku są urządzenia, maszyny, człowiek oraz natura. Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu przodują dźwięki wytworzone przez człowieka. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Ekologia muzyki zmusza nas do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie.

Aby przybliżyć  zwiedzającym pojęcie ekologii muzyki, zapraszamy na spacer dźwiękowy korytarzami galerii.  Spacer przygotował i zaprojektował, muzyk i kompozytor, Marcin Dymiter. Dźwięki, które usłyszycie zapraszają do słuchania.

Współpraca: Marcin Dymiter, Maciej Olewniczak, Kasia Mierzejewska

Kuratorka TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Słuchanie miasta – warsztaty online
16.12.2020 godz. 18:00

Dawniej dźwięki pochodziły głównie z natury. W miarę rozwoju cywilizacji i przemysłu przodują dźwięki wytworzone przez człowieka. Trudno dzisiaj znaleźć miejsce, w którym zaznamy absolutnej ciszy. Trudno w mieście znaleźć miejsce,  w którym dźwięki są przyjemne.  Zmieńmy to! Stwórzmy sobie przyjemny i relaksujący pejzaż dźwiękowy w swoim własnym domu/pokoju.

Zapraszamy Was na spotkanie z muzykami: Izą Kowalewską i Ryszardem Bazarnikiem, którzy zabiorą Was w podróż do świata dźwięków. Zachęcą do wspólnego muzykowania i wykonania eko instrumentów z materiałów znalezionych w domu. Udzielą instrukcji,  jak grać na zbudowanych instrumentach oraz pokażą, że grać może wszystko, nawet narty znalezione w garażu i metalowe części z fabryki.

Ekologia muzyki, o której mówimy na wystawie „Cisza i muzyka. Dźwiękowy Plac Zabaw”, zachęca do głębszej refleksji na temat otoczenia i przebywania w ciągłym hałasie. Podumajmy wspólnie i pograjmy podczas środowego spotkania online. Najserdeczniej zapraszamy!

Link do wydarzenia na FB: https://bit.ly/3gHo5ZA

Spotkanie odbywa się online. Zapisy: tworzesie@gmail.com. Po otrzymaniu zgłoszenia wyślemy link do spotkania na platformie zoom.

Wiek: 6+ ( jeśli dorośli mają ochotę dołączyć do spotkania, zapraszamy do wspólnego muzykowania). Wstęp bezpłatny

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy: Serafiński Studio, Sektor 3 Szczecin,Kamera Jazda,Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin

Skip to content