LATO Z TWORZĘ SIĘ

27.06.20 godz. 11:00 i 30.08.20 godz. 15:00

Szczecin-szlakiem legend i historii prawdziwych

Start: wejście główne do 13 muz (pl. Żołnierza Polskiego 2)

fot. dudowie.pl

Galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza na spacer z przewodniczką i autorką rymowanych książeczek o legendach Pomorza Zachodniego- Małgorzatą Dudą. Taki spacer to świetna forma  zwiedzania miasta dla młodszych i starszych dzieci. Można zapoznać się z przeszłością Szczecina poprzez niezwykłe historie związane z legendarnymi i historycznymi postaciami. Poznacie m.in. księcia Bogusława X, jego żonę Annę Jagiellonkę, Sydonię von Borck, Mateusza oraz pewnego krawca.
Wspólnie poszukamy gryfów i sprawdzimy co łączy je z książęcą dynastią. Dowiecie się jak w dawnych wiekach budowano miasta, do czego służyły bramy, mury i wały obronne. Usłyszycie opowieści o morskich początkach miasta, o roli rzeki w dawnych czasach i śmiałkach pływających po morzach i oceanach. Zapraszamy! Rozpocznijcie wakacje od spaceru z nami! Rozpocznijcie wakacje od spaceru z nami! 🙂

Prowadzenie: Małgorzata Duda
Wiek uczestników: 7+ (dzieci, młodzież, dorośli)

Małgorzata Duda-przewodniczka po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim, autorka i współautorka przewodników i legend. Mieszkańcom i przyjeżdżającym turystom od lat opowiada o urokach pomorskiej ziemi. Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w ramach cyklu „Szczecin. Retrospekcje” prowadziła serię wykładów o legendach miasta. Z prelekcjami o legendach odwiedza pomorskie szkoły i biblioteki. Jako przewodniczkę można ją spotkać również na Szczecińskich Spacerach Miejskich. Prowadzone przez nią wydawnictwo (dudowie.pl) wydało m.in.: „Kanon krajoznawczy województwa zachodniopomorskiego”. W 2017 roku ukazały się pierwsze publikacje z serii „Legendy Pomorza Zachodniego” jej autorstwa: „Sydonia von Borcke”, „Zielenica z Trzęsacza”, „O gryfach na pomorskiej ziemi”.

——————————————————————————————————————–Zapisy: tworzesie@gmail.com.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

29.06-30.08.2020 „Raj na ziemi” – Eko spotkania z TWORZĘ SIĘ dla grup zorganizowanych

fot. Szkoła Tańca MDance

Wakacyjne spotkania dla grup zorganizowanych poruszające zagadnienia związane z ekologią rozwinięte twórczo na powstającej wystawie „Raj na ziemi”. To również odkrywanie codziennych, domowych sposobów na uleczanie naszej planety oraz wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań. Wiek uczestników: 6+

Prowadzenie: Paulina Ratajczak

Miejsce: Dom Jutra IKEA, Monte Cassino 6

Zapisy i szczegóły: tworzesie@gmail.com.
Wstęp: 10 zł/dziecko

30.06.2020 -1.09.2020 (każdy wtorek godz. 18:00)

EKO warsztaty z TWORZE SIĘ – MIEJSKA PARTYZANTKA OGRODNICZA

fot. Malina Majewska, materiały promocyjne IKEA Dom Jutra

W trakcie warsztatów nauczymy się konstruować bomby nasienne i rozpoczniemy zieloną i całkiem pokojową rewolucję w Szczecinie. Przyłącz się do akcji „Miejska Partyzantka Ogrodnicza” realizowanej w TWORZĘ SIĘ od 2018 roku.

Miejsce: Dom Jutra IKEA, Monte Cassino 6
Zapisy na wydarzenie:https://app.evenea.pl/event/dj-009

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Prowadzenie: Karolina Gołębiowska

Karolina Gołębiowska-autorka instalacji, obiektów oraz filmów wideo. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych ? ważniejsze z nich to: Warszawa w Budowie 11, Pomnikomania, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, (2019),  Festiwal Short Waves, Poznań, (2019), Anti-Sculpture Park, wystawa poplenerowa, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2018), Palm Beach Social Club, Galeria T, Technopark, Szczecin, (2018), Młode Wilki, Trafostacja Sztuki, Szczecin, (2017), Patrząc z ukosa, ale nie zezem, Polnisches Institut, Berlin,  (2017), Let it Burn, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski, (2016), Interwencja artystyczna ? Szczeciński Akropol, Muzeum Narodowe w Szczecinie, (2015). Jest asystentką w Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuki. Od kilku lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z obszaru rzeźby, filmu i ekologii.

04.07.20 godz. 11:00 Kąpiele leśne w Puszczy Bukowej

05.09.20 godz. 11:00 Kąpiele leśne w Dolinie Siedmiu Młynów

Chyba wszyscy w ostatnim czasie spędziliśmy w lesie więcej czasu. A czy spacerowaliście kiedyś z certyfikowanym przewodnikiem Shirin Yoku? Jeśli nie, zapraszamy po nowe doznania.

Shinrin Yoku znaczy Las ( Shinrin) i Kąpiel ( Yoku ). Termin ten powstał w Japonii i pierwszy raz użył go Dyrektor Japońskiej Agencji Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w 1982. Analogicznie do zanurzania się wodzie, zanurzymy się wszystkimi zmysłami w środowisku leśnym.Tematem kąpieli leśnych w późnych latach 80 xx wieku zainteresowali się naukowcy, którzy zaczęli badać środowisko leśne i jego wpływ na nasze zdrowie. Kąpiele leśne, stymulują układ odpornościowy, układ nerwowy i układ krążenia. Działają antywirusowo i antybakteryjnie. Środowisko leśne zwiększa naszą koncentrację i kreatywność , polepsza się dobre samopoczucie, zmniejsza się napięcie i stres. Dzisiaj terapia lasem lub medycyna leśna jest powszechnie uznawana i stosowana na całym świecie. W Japonii istnieje ponad 60 profesjonalnych ośrodków Shinrin Yoku z których korzysta ok 5mln osób rocznie . Takie ośrodki powstają również w wielu miejscach na całym świecie. Także i w Polsce mamy pierwsze Centrum Terapii Lasem w Puszczy Białowieskiej, istnieje już ponad 30 przedszkoli leśnych w całej Polsce, a także powstała pierwsza szkoła Podstawowa „Puszczyk” w Białymstoku , a w zachodniopomorskim można wybrać się na warsztaty z certyfikowanym przewodnikiem Shinrin Yoku-Jackiem Gawrońskim.

Wiek uczestników: 7+ (dzieci, młodzież, dorośli)

Jacek Gawroński organizuje warsztaty Shinrin Yoku od 2018 r. Licencjonowany przewodnik terenowy na woj. Zachodniopomorskie ( Polska Izba Turystyki oraz Zachodniopomorska Agencja rozwoju Turystyki) Certyfikowany przewodnik Shinrin Yoku ( Nature and Therapy UK accredited CPD qualification).W 2019 r razem z Nadleśnictwem Gryfino poprowadził pierwsze warsztaty Shinrin Yoku w Puszczy Bukowej. Organizator autorskich warsztatów Shinrin Yoku nocą. Propagator hasła Szanuj Zdrowie Szanuj Las. Pasjonata i miłośnik zielonych terenów od wielu lat. Zapraszam na wyjątkowe spotkania z naturą 🙂 

——————————————————————————————————————–Zapisy: tworzesie@gmail.com. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

11.07.20 godz. 11:00 Rodzinny spacer dźwiękowy

Start: pl. Solidarności 1 (Centrum Dialogu Przełomy)

Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w „czyszczeniu uszu”. Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie przygody dźwiękowej- refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Spacer dźwiękowy (Soundwalk) powinno poprzedza umiejętne zaprojektowanie ścieżek spacerów dźwiękowych. Ścieżki zostaną tak wybrane, aby lepiej poznać swoje miasto i skupić się na odkrywaniu na nowo znanych miejsc. Spacery dźwiękowe rozpoczyna się od słuchania dźwięków własnego ciała w czasie poruszania się, przez co nawiązany zostaje pierwszy dialog między spacerującym a środowiskiem. Po zakończeniu spaceru konieczna jest ocena postrzeganych krajobrazów dźwiękowych, m.in. wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” oraz dźwięków specyficznych dla danego miejsca.

Prowadzenie: Marcin Dymiter /www.emiter.org/

Wiek uczestników: 7+(dzieci, młodzież, dorośli)

emiter (Marcin Dymiter) porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: niski szum, ZEMITER, TRYS SAULES, MAPA oraz innych, efemerycznych formacjach (_N_A__G___R____A_ | EMITER, BAZA)

——————————————————————————————————————–Zapisy: tworzesie@gmail.com

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Życzenie dla Szczecina (25.05-30.09.20) – akcja plakatowa i akcja on-line

Z okazji 75-tych urodzin Szczecina galeria TWORZĘ SIĘ zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w akcji „Życzenie dla Szczecina”. Spotkajmy się, pomimo ograniczeń i stwórzmy wspólnie galerię życzeń. Świętujmy i bądźmy razem. Dowiedzmy się czego pragną mieszkańcy dla swojego miasta i czego mu życzą. Galeria życzeń powstanie w Internecie ale pojawi się również w przestrzeni miasta. W różnych miejscach Szczecina, na słupach ogłoszeniowych, zawisną żółte plakaty z białą kartką, na których będzie można zapisać swoje życzenie. W ten sposób galeria życzeń dostępna będzie w przestrzeni miasta oraz w Internecie. Obok plakatów z białą kartką, na słupach zawisną również plakaty informujące o urodzinach miasta.

Jak wziąć udział w akcji? Na 3 sposoby!

  • Wysyłając zdjęcie z zapisanym życzeniem na adres: tworzesie@gmail.com
  • Wpisując życzenie na jednym z żółtych plakatów z białą kartką, znajdujących się na słupach ogłoszeniowych
  • Publikując zdjęcie swojego życzenia na Instagramie z hashtagiem #życzeniedlaszczecina

Na jakie zdjęcia czekamy?

Czekamy na fotografie odręcznie zapisanych życzeń. Na zdjęciu może znaleźć się kartka z zapisanym życzeniem lub zdjęcie osoby trzymającej kartkę z życzeniem dla Szczecina. Nadesłane zdjęcia umieścimy w wirtualnej galerii na stronie tworzesie.pl i profilu FB. Wirtualna galeria będzie na bieżąco aktualizowana.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Zasypmy Szczecin życzeniami!

Kurator TWORZĘ SIĘ: Paulina Ratajczak

Grafika: Karolina Gołębiowska

Szczegóły: tworzesie.pl

Organizator:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz

Wydarzenia odbywają się w ramach projektów Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020 oraz W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin,IKEA Dom Jutra,Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecin

Skip to content