LATO w TWORZĘ SIĘ!

  1. Teledysk do piosenki „MIASTO DZIECI” -nagranie nr 4

03.07.2024 godz. 10:00, zbiórka pod Urzędem Miasta (pl. Armii Krajowej; zapisy: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc ograniczona

FB: https://www.facebook.com/share/3CUVw2UuXYQ2AB6F/

W pierwszym tygodniu wakacji, podczas trzydniowych warsztatów wspólnie z dziećmi, nagrywamy i wymyślamy piosenkę MIASTO DZIECI. W drugim tygodniu wakacji, dokładnie 3 lipca o godz. 10:00, zapraszamy dzieci na ostatnie nagrania do teledysku, tym razem realizowane w Urzędzie Miasta.

Drodzy, Młodzi Przyjaciele TWORZĘ SIĘ!  jeśli tylko macie ochotę na 3-4 godziny wspólnego wymyślania i realizowania ostatniej części teledysku MIASTO DZIECI, serdecznie zapraszamy. Drodzy Opiekunowie pomóżcie dzieciom dotrzeć na miejsce. Proponujemy twórczy czas, niezapomniane wrażenia i dużo dobrej zabawy.

Premiera teledysku odbędzie się podczas mini festiwalu MIASTO DZIECI, który odbędzie się na początku września podczas mini festiwalu MIASTO DZIECI.

Uczestnicy: dzieci w wieku 8-13 lat

Prowadzenie nagrania w Urzędzie Miasta, w szkołach, w studio i przestrzeni miasta: Marysia Dąbrowska, Karolina Gołębiowska, Joanna Bonisławska i Paulina Ratajczak

Realizacja video: Kacper Bukartyk, Łukasz Chruściel

Współpraca: Urząd Miasta w Szczecinie, Biuro Prezydenta Miasta  Katedra Filmu Akademii Sztuki w Szczecinie

2. Kąpiel w dźwiękach lasu z Jackiem Gawrońskim

20.07.2024 godz. 11:00-15:00, Dolina Siedmiu Młynów (miejsce zbiórki zostanie przesłane mailem); wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

FB: https://www.facebook.com/share/qoQe4DNf2k7DzPTv/

Kilkugodzinny spacer po obszarach leśnych Szczecina. Peter Wohlleben, jeden z najbardziej znanych leśników świata, autor książki „Sekretne życie drzew” poleca, aby las odkrywać wszystkimi zmysłami, zażywając kąpieli leśnych. Wykorzystując przede wszystkim ze zmysł słuchu i dotyku, wspólnie z uczestnikami, zanurzymy się w środowisku leśnym, analogicznie do zanurzenia się wodzie. Grupę poprowadzi certyfikowany przewodnik Shinrin Yoku-Jacek Gawroński. W ramach spaceru skupimy się na otaczających dźwiękach, zapachach, kształtach i fakturach. Wspólnie z uczestnikami, spróbujemy stworzyć kompozycje z dźwięków natury oraz obrazy z elementów natury. Kąpiel w dźwiękach zakończymy zmysłem smaku oraz małym poczęstunkiem, składającym się z darów lasu.

Prowadzenie: Jacek Gawroński

Uczestnicy: dzieci 7+, młodzież, dorośli

Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

3. Słuchowisko „SZCZECIN DZIECI” trzydniowe warsztaty literacko-dźwiękowe oraz  rejestracja cyfrowa słuchowiska

31.07 – 02.08.2024 godz. 10:00-14:00; wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

W 2023 roku na ścianach galerii powstał wielkoformatowy mural SZCZECIN DZIECI, utkany z nazw i neologizmów pochodzących od dzieci, zebranych podczas akcji z mieszkańcami Szczecina, namalowany przez artystkę Karolinę Gołębiowską. Zamiast Wałów Chrobrego, mamy Wały Dobrego, dzielnica Szczecin Podjuchy, zamieniła się w Szczecin Poduchy, Baszta Siedmiu Płaszczy dostała Paszczę, a ul. Kadłubka przemianowała się w ul. Taka Dupka. Snujemy opowieści w tym niezwykłym mieście, podróżując palcem po mapie. Wyobrażamy sobie, że DOBRY poznał Damę Pomorzańską, której Matka Teresa z Katapulty nie chciała zgodzić się na spacer na „Jasne Dłonie”. A gdyby te historie mogli usłyszeć inni? Jesteśmy pewni, że dzieci zabiorą nas w fantastyczną podróż. Dzięki nim i prowadzącym warsztaty będziemy mogli usłyszeć alternatywną opowieść o Szczecinie w postaci słuchowiska.

Prowadzący trzydniowe warsztaty skierują uwagę na niezwykłość dziecięcej wyobraźni oraz łączenia rzeczywistości z fantazją.

Prowadzenie: Dorota Bielska, Jarek Rebeliński

Uczestnicy: dzieci w wieku  6-12 lat

Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

4.  Międzypokoleniowe warsztaty filmowe dla dzieci i dorosłych oraz realizacja filmu poklatkowego o Szczecinie

10.08-11.08.2024 godz. 11:00-15:00; wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com

Motywem przewodnim przygotowania animacji poklatkowej, będą miejsca związane ze Szczecinem, takie jak budynki, pomniki, parki. Warsztaty tworzenia filmu animowanego metodą pikselacji zrealizowane zostaną w oparciu o poklatkowe zdjęcia wykonane wybranym obiektom i osobom. To dzieci i ich opiekunowie wcielą się w rolę aktorów. Ożywimy niektóre rzeźby, zobaczymy kto  mieszka w parkach i szczecińskich budynkach. Liczymy na wyobraźnię uczestników. Animacja poklatkowa pozwala ją totalnie wyzwolić. Spotkania przewidują również naukę montażu i udźwiękowienia. Finał warsztatów to projekcja wspólnego filmu podczas festiwalu MIASTO DZIECI (ostatni weekend wakacji)

Prowadzenie: Dominika Wyrobek, Paulina Ratajczak

Uczestnicy: dzieci 7-11 lat, dorośli opiekunowie

Mail: tworzesie@gmail.com, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Kuratorka projektu: Paulina Ratajczak

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz

Działania z okazji 10 urodzin galerii TWORZĘ SIĘ dofinansowano ze środków Miasta Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego.

Patroni medialni: wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl 

5. Wystawa MIASTO (dla)DZIECI przedłużona do 20.12.2024 roku.

  • Galerię zwiedza się bez butów. Prosimy o zabranie skarpetek

MIASTO (dla) DZIECI to zaproszenie do wspólnego projektowania najbliższego otoczenia. To próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka, dająca możliwość budowy swojego mikro świata. Dzieci to urodzeni architekci i architektki. Postanowiliśmy całkowicie oddać stery w ich ręce. Wystawa została w 99% zaprojektowane przez młodych ludzi, jest emanacją ich marzeń i potrzeb.

Ekspozycja jest jak duża makieta, po której można chodzić, zmieniać środki transportu, rozkłady ulic oraz przeznaczenie budynków. Można nawet stać się drzewem, najlepiej Ługi Bugi albo znakiem, który wskazuje podziemne przejścia lub ostrzega przed Ponurą Szajką. Warto czasem odpocząć od przygód, chociażby w Leniuchowicach albo innych zakamarkach. Ale chwila…Czy w MIEŚCIE DZIECI obowiązują jakieś zasady? Czy ktoś nad tym wszystkim czuwa? Czy jest tu miejsce dla nowych mieszkańców?

Wystawa wpisuje się w rozważania na temat przyszłości miast w kontekście zmian klimatycznych czy migracyjnych. Jest miejscem do zadawania pytań i próbą poszukiwania mądrych rozwiązań, stawiających w centrum dobro młodych mieszkańców, ich prawa do zabawy i odpoczynku, mieszkania w zielonym, czystym i bezpiecznym mieście. W mobilność wystawy wpisana jest ZMIANA, która jest stałym elementem bardzo dynamicznej rzeczywistości. W tym wypadku tymczasowość staje się sprzymierzeńcem, dając możliwość szybkiego przeistaczania otoczenia, tak by odpowiadało demokratycznie na potrzeby wszystkich użytkowników.

Warstwa wizualna oraz projekt wystawy został kolektywnie opracowany na bazie rysunków oraz pomysłów uczestników (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ. Dźwięki MIASTA zagrali i zaśpiewali uczestnicy oraz uczestniczki warsztatów „Jak brzmi miasto”?

Słowo „dla”, ujęte w nawias w tytule wystawy, wpisuje się w nurt tworzenia sztuki z dziećmi, a nie tylko dla nich.

Twórczynie i twórcy wystawy:
Karolina Gołębiowska, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Katarzyna Mierzejewska, Marcin Strugliński, Szymon Herbuś, Paulina Ratajczak

oraz

uczestnicy i uczestniczki (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ oraz warsztatów „Jak brzmi miasto”?

Współpraca: Remigiusz Suda, Aleksandra Rus, Tomasz Gacek, Marta Kubiak, Spot-art classes and workshops, Stowarzyszenie KAMERA, Oskar Ejsmont, Magda Pociej

———————————————————————————

KIEDY I JAK ODWIEDZIĆ WYSTAWĘ W CZERWCU? 

niedzielne twórcze spotkania na wystawie „Miasto (dla) Dzieci” o godz.: 11:00, 12:45 i 14:30.  Bilety w cenie 9 zł dostępne na stronie: https://www.biletomat.pl/miejsca/galeria-tworze-sie-w-domu-kultury-13-muz-2735/

 i w punkcie stacjonarnym biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej -punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

-od poniedziałku do piątku odbywają się twórcze warsztaty dla grup zorganizowanych. (wstęp 14 zł/dziecko; obowiązują zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com). 

/Galerię zwiedza się bez butów/

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz

Wystawa współfinansowana  przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego.

Skip to content