Kwiecień w TWORZĘ SIĘ!

 1. Wystawa MIASTO (dla)DZIECI oraz twórcze warsztaty w TWORZĘ SIĘ

MIASTO (dla) DZIECI to zaproszenie do wspólnego projektowania najbliższego otoczenia. To próba spojrzenia na świat z perspektywy dziecka, dająca możliwość budowy swojego mikro świata. Dzieci to urodzeni architekci i architektki. Postanowiliśmy całkowicie oddać stery w ich ręce. Wystawa została w 99% zaprojektowane przez młodych ludzi, jest emanacją ich marzeń i potrzeb.

Ekspozycja jest jak duża makieta, po której można chodzić, zmieniać środki transportu, rozkłady ulic oraz przeznaczenie budynków. Można nawet stać się drzewem, najlepiej Ługi Bugi albo znakiem, który wskazuje podziemne przejścia lub ostrzega przed Ponurą Szajką. Warto czasem odpocząć od przygód, chociażby w Leniuchowicach albo innych zakamarkach. Ale chwila? Czy w MIEŚCIE DZIECI obowiązują jakieś zasady? Czy ktoś nad tym wszystkim czuwa? Czy jest tu miejsce dla nowych mieszkańców?

Wystawa wpisuje się w rozważania na temat przyszłości miast w kontekście zmian klimatycznych czy migracyjnych. Jest miejscem do zadawania pytań i próbą poszukiwania mądrych rozwiązań, stawiających w centrum dobro młodych mieszkańców, ich prawa do zabawy i odpoczynku, mieszkania w zielonym, czystym i bezpiecznym mieście. W mobilność wystawy wpisana jest ZMIANA, która jest stałym elementem bardzo dynamicznej rzeczywistości. W tym wypadku tymczasowość staje się sprzymierzeńcem, dając możliwość szybkiego przeistaczania otoczenia, tak by odpowiadało demokratycznie na potrzeby wszystkich użytkowników.

Warstwa wizualna oraz projekt wystawy został kolektywnie opracowany na bazie rysunków oraz pomysłów uczestników (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ. Dźwięki MIASTA zagrali i zaśpiewali uczestnicy oraz uczestniczki warsztatów „Jak brzmi miasto”?

Słowo „dla”, ujęte w nawias w tytule wystawy, wpisuje się w nurt tworzenia sztuki z dziećmi, a nie tylko dla nich.

Twórczynie i twórcy wystawy:
Karolina Gołębiowska, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Katarzyna Mierzejewska, Marcin Strugliński, Szymon Herbuś, Paulina Ratajczak

oraz

uczestnicy i uczestniczki (nie)konkursu MIASTO MARZEŃ oraz warsztatów „Jak brzmi miasto”?

Współpraca: Remigiusz Suda, Aleksandra Rus, Tomasz Gacek, Marta Kubiak, Spot-art classes and workshops, Stowarzyszenie KAMERA, Oskar Ejsmont, Magda Pociej

———————————————————————————

KIEDY I JAK ODWIEDZIĆ WYSTAWĘ W KWIETNIU? 

niedzielne twórcze spotkania na wystawie „Miasto (dla) Dzieci” (28.04 oprócz zwiedzania, odbywają się pokazy w ramach festiwalu O!PLA) o godz.: 11:00, 12:45 i 14:30.  Bilety w cenie 9 zł dostępne na stronie: https://www.biletomat.pl/miejsca/galeria-tworze-sie-w-domu-kultury-13-muz-2735/

 i w punkcie stacjonarnym biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej -punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

-od poniedziałku do piątku odbywają się twórcze warsztaty dla grup zorganizowanych. (wstęp 14 zł/dziecko; obowiązują zapisy mailowe: tworzesie@gmail.com). 

/Galerię zwiedza się bez butów. Prosimy o zabranie dodatkowej pary skarpetek./

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz

Wystawa współfinansowana  przez Miasto Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego.

Patroni medialni: wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl

2. KONKURS „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS12. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2024

22-30.04.2023, TWORZĘ SIĘ w 13 muz

W 2024 roku galeria TWORZĘ SIĘ, jak zawsze, włącza się do głosowania w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA  i konkursu TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! Najlepsze polskie animacje  wybierze-największe Jury w Polsce-czyli młoda ogólnopolska publiczność. Dzieci w wieku 4-9 lat będą mogły obejrzeć i zagłosować na konkursowe animacje w dniach 22-30 kwietnia br. Głosowanie odbywa się w całej Polsce. O tym kto zdobędzie Tobołki Koziołka Matołka-nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, przekonamy się w maju.

KONKURS ?TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!? w TWORZĘ SIĘ odbywa się w dwóch kategoriach. W tym roku na najmłodszych widzów-Jurorów czekać będzie 8 filmów w programie przedszkolnym i 6 filmów w kategorii wczesnoszkolnej.

 1. PRZEDSZKOLAKI NA O!PLA
 • -AGI BAGI: NIEZNOŚNI TURYŚCI (2023, 06:00), Tomasz Niedźwiedź , Badi Badi
 • -BELLA W BRZUSZKU: KSIĄŻKA (2022, 06:10), Jacek Rokosz, Animoon
 • -BOBASKI I MIŚ: BAZGROŁY (2022, 03:30), Maja Garmulewicz, KAZstudio
 • -GWIAZDKA Z NIEBA (2021, 06:00), Sofya Nabok, EgoFILM
 • -HISTORIE SPOD PODŁOGI: SPOTKANIE (2022, 05:24), Łukasz Kacprowizcz, Running Rabbit Films / GS Animation /  BluBlu Studios
 • -KICIA KOCIA W KOSMOSIE (2023, 07:12), Marta Stróżycka , EGoFILM
 • -WIERSZE DLA DZIECI W INTERPRETACJI IRENY KWIATKOWSKIEJ: PTASIE RADIO (2022, 03:29), Agata Droga-Bazan, Fundacja im.Ireny Kwiatkowskiej
 • -SZMATKOWE KRÓLESTWO: ŻABI KRÓLEWICZ (2022, 7:00), Bartosz Zarzycki, Serafiński Studio sp. z o.o.

2. KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA im. Leszka Gałysza

 • -BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA (2022, 07:00), Kacper Zamarło, EGoFILM
 • -THE GRAND MOTHER (2023, 10:00), Julia Hazuka, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
 • -MELODIA PRZYSZŁOŚCI (2023, 08:38), Piotr Chmielewski, Fundacja Emic
 • -SZALONE WYNALAZKI: SMARTFON (2023, 06:00), Tomek Niedźwiedź, Bad Badi
 • -SZMARAGDOWA SIEĆ (2023, 05:19), Anastasiya Misiukevich, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • -WIELKIE ZMARTWIENIE (2023, 26:00), Zbigniew Kotecki, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.

————————————————————————————————————

Rodzinny pokaz odbędzie się w niedzielę 28.04 o godz. 12:00 (dzieci w wieku 4-5 lat)  i godz. 14:00 (dzieci w wieku 6-9 lat)

Bilety w cenie 9 zł dostępne przez biletomat.pl. Bilet uwzględnia 45-minutowy pokaz filmów oraz 45-minutową zabawę na wystawie MIASTO(dla)DZIECI.

Pozostałe pokazy filmowe przeznaczone są dla grup zorganizowanych, umówionych w dniach 22-26.04.2024 oraz 29-30.04.2024na zwiedzanie wystawy MIASTO(dla)DZIECI. Pokazy towarzyszą wizycie w galerii.

Wstęp do TWORZĘ SIĘ dla grup zorganizowanych : 14 zł/dziecko(grupy min. 8-osobowe) ZAPISY: tworzesie@gmail.com.

———————————————————————————————————

Organizator:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury13 muz”, Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA

Skip to content