Finisaż UKRYTEJ WYSTAWY, Akcja „MIASTO MARZEŃ”, warsztaty literackie

FINISAŻ UKRYTEJ WYSTAWY, 25.06.2023, TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz

Zwiedzanie wystawy odbywa się o godz. 11:00, 12:45 i 14:30. Bilety: https://tiny.pl/cm5b8

O godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z twórcami wystawy i tort, z okazji 9 urodzin galerii.

UKRYTA WYSTAWA jest zaproszeniem do zabawy i kontemplacji. Poprzez poszukiwanie i uważność, dzieci i młodzież, odkryją świat sztuki, a w nim takie zagadnienia jak: minimalizm, biel w sztuce, kamuflaż, ukryty przekaz, galeria jako miejsce rozpalające umysł, wywołujące emocje i inspirujące. Wspólnie z zaproszonymi artystkami i artystami, przygotowaliśmy wystawę, która rozbudza ciekawość, zachęca do odkryć i poszukiwań, w myśl hasła: „Ciekawość-pierwszy stopień do rozwoju”

UKRYTA WYSTAWA jest również pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych historiach, obalaniu stereotypów, wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji ale też o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu siebie oraz „zdejmowaniu masek”. To co zamiecione pod dywan, ukryte w szafach, zepchnięte i wyparte ma teraz głos! Wiek: 6+

Kuratorka projektu, koncepcja: Paulina Ratajczak
Współtwórczynie/Współtwórcy:  Karolina Gołębiowska, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Karolina Breguła,  Katarzyna Mierzejewska, Izabela Plucińska, Paweł Kula, Maria Kula, Michał Bałdyga, Zofia Kiciński; Współpraca: Wojtek Biernawski, Marcin Strugliński, Tomasz Gacek, Oskar Ejsmont, Remigiusz Suda, Grupa Filmowa „Kino Svoboda”, Szymon Herbuś

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wystawa współfinansowana jest ze środków Miasta Szczecin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Wydawnictwo „Dwie Siostry”, Wydawnictwo Format, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Wydawnictwo Na przykład, Sektor 3 Szczecin, kampania „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA

Partnerzy medialni: wszczecinie.pl, Kurier Szczeciński, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina, Miasto Atrakcji

Akcja „MIASTO MARZEŃ”

Akcja „MIASTO MARZEŃ„, do 28.07.2023

W dyskursie na temat przyszłości, nadal rzadko uwzględnia się perspektywę i potrzeby dziecka. Nie robi się tego również planując i projektując przestrzeń wokół nas, przestrzeń miast. Czas to zmienić! Dziecko to mały architekt/-ka . Od początku buduje bazy, szałasy i osady. Wykorzystując ten talent, chcemy zaprosić dzieci i młodzież do zaprojektowania MIASTA MARZEŃ.

Większość z nas ma potrzebę wspólnoty i przynależności. Dobrze budować miasta, w których każdy czuje się dobrze. Miasta, w których można spełniać marzenia, uczyć się/pracować, bawić, odkrywać, spełniać swoje pasje ale też odpoczywać i spędzać czas z innymi. Zachęcamy do zaprojektowania osady miejskiej, w której jest miejsce na potrzeby każdej i każdego z nas ale też potrzeby obecnych i przyszłych mieszkańców, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.

Zapraszamy do udziału w akcji  „MIASTO MARZEŃ

  • Zapraszamy Was do narysowania miasta (lub jego wybranej części), w którym będziecie się czuć dobrze, w którym równie dobrze poczują się inni: ludzie, zwierzęta, ptaki, owady i rośliny. Narysujcie to, czego Wam w mieście brakuje i to co jest dla Was najważniejsze. Pomyślcie o miejscach, w których jest Wam dobrze i miejscach, które chcielibyście zmienić. Nie zapomnijcie o dźwiękach, które chcecie w tym mieście słyszeć. Pamiętajcie o kształtach i kolorach, które chcecie widzieć w swoim otoczeniu. W jakich miejscach najbardziej chciałoby się Wam przebywać, w jakich marzycie się bawić,  odpoczywać, a w jakich się uczyć? Jeśli czujecie się na siłach zaprojektujcie CAŁE MIASTO albo narysujcie WYBRANY fragment lub miejsce.
  • Prace wykonane na kartce formatu A4 lub A3, w dowolnej technice, prosimy przesyłać na adres: Dom Kultury „13 muz” (z dopiskiem: Galeria TWORZĘ SIĘ), pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin
  • Przed wysłaniem pracy tradycyjną pocztą, prosimy również o wysłanie zdjęcia pracy mailem: tworzesie@gmail.com. Kontakt mailowy posłuży również do akceptacji regulaminu akcji i podpisania stosownego oświadczenia.
  • Na odwrocie pracy oraz w nazwie pliku, prosimy o podanie wieku, imienia i nazwiska dziecka.
  • Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28.07.2023 r.

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w galerii TWORZĘ SIĘ na nowej wystawie  „MIASTO (DLA) DZIECI” . Wybrane prace i pomysły uczestników posłużą do zaprojektowania wystawy, jej scenografii i rekwizytów. Autorzy wybranych pomysłów staną się współtwórcami nowej przestrzeni.

Kategorie wiekowe: 5-6 lat; 7-9 lat oraz 10-13 lat

Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „MIASTO (DLA) DZIECI”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

warsztaty Literacki Plac Zabaw oraz tworzenie miasta z neologizmów dziecięcych

Literacki Plac Zabaw-warsztaty i zabawy literackie dla klas I-III, od 01.06.2023 do 29.10.2023 r., TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz

Z okazji 9 urodzin TWORZĘ SIĘ, galeria przygotowała dla dzieci prezent. TWORZĘ SIĘ zaprasza uczniów klas I-III na warsztaty literackie prowadzone w ilustrowanej przestrzeni, w której będzie można odkryć pewne miasto i jego niezwykłe miejsca. Miejsca wyjątkowe, bo nazwane i wymyślone przez dzieci.

Wstęp na warsztaty dla grup zorganizowanych jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie trwa od 1 czerwca do 29.10.2023. Zapisy: tworzesie@gmail.com.

Motywem przewodnim spotkań literackich będzie twórczość polskich pisarzy i ilustratorów. Uczestnicy warsztatów przekonają się, że książki mogą zaskoczyć nie tylko treścią, ale i formą. Zwrócimy uwagę na krój liter i pokażemy wartościowe, wybrane formy typograficzne. Nie zabraknie gier literackich, „sensownych tworów słownych”, no i oczywiście doskonałej zabawy!

Koncepcja: Paulina Ratajczak
Ilustracje, grafika: Karolina Gołębiowska

Organizatorzy: Dom Kultury „13 Muz” oraz Fundacja Las Sztuki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023

Skip to content