Emocjonalny Plac Zabaw to przestrzeń artystyczna przyjmująca formę twórczych spotkań oraz akcji, które poruszą umysł i ciało zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na przełomie września i października spotkamy się m.in. z Pajdokracją, Fundacją Droga Wolna oraz Moniką Szczepanik (Porozumienie bez przemocy). Wirtualnie będzie nam również towarzyszyć Natalia Szostak. Z całego serca zapraszamy!
Cześć, jak się czujesz? – MANIFESTACJA*
*Publiczne okazywanie uczuć, postawy wobec czegoś lub kogoś przez jednostkę lub grupę.
Akcja Natalii Szostak w ramach Emocjonalnego Placu Zabaw.
Zachęcamy dzieci i dorosłych, całe rodziny lub osoby indywidualne w każdym wieku do przeprowadzenia własnej manifestacji – publicznej demonstracji tego co czują. Treść manifestacji nie podlega żadnym ograniczeniom. Chcemy, aby każdy miał możliwość podzielenia się czym zechce, od najbardziej trywialnych do najbardziej wzniosłych uzewnętrznień. Zależnie od potrzeby, mogą to być działania na bardzo małą lub stosownie większą skalę. Zakładając, że będziemy komunikować się słowem pisanym, należy jedynie przygotować transparent lub inne medium z zapisem ważnej dla nas emocji. Następnie wybrać odpowiednie dla naszej manifestacji miejsce (dom, ulica, łono przyrody), przeprowadzić ją i zdokumentować (według uznania: foto, video lub inne). Wybór komunikatu i miejsca manifestacji są tutaj bardzo istotne. Działanie dokładnie zaplanowane cenimy jednak na równi z tym spontanicznym, nie do końca zracjonalizowanym. Interesują nas wszystkie publiczne wystąpienia. Nawet jeśli okazało się, że odbyło się ono bez widzów.
Dokumentację wystąpień prosimy kierować pod następujący adres: mojamanifestacja@gmail.com.
W mailu należy podać autora manifestacji, czas oraz miejsce akcji. Ważne, aby nagrania nie przekraczały 10 sek. Maile prosimy przesyłać do 20.10.2014r. Najciekawsze materiały wykorzystamy do przygotowania video dokumentującego akcję.
OAZA. Emocjonalne warsztaty z majsterkowania
27-28.09.2014, sobota-niedziela, godz. 11.00 – 14.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 9-13 lat, opiekunowie (drugi dzień)
Po wakacjach wracamy do miasta, a miasto powraca do nas. To niestety koniec bosych spacerów, polegiwania na trawie czy wspinania się na drzewa. Na spotkaniu warsztatowym dzieci będą poszukiwać okoliczności, w których pośród miejskiego zgiełku, doświadczą emocji zbliżonych do wakacyjnych. Wraz z prowadzącą, odnajdą miejsce, w którym natura da się we znaki. Utworzą tam sprzyjające środowisko, ułatwiające jej kontemplację. Do zbudowania przestrzeni wykorzystane zostaną materiały znalezione w miejskiej dżungli. Efektem warsztatów będzie ułatwiająca doświadczanie natury oaza, wpleciona w tkankę miasta.
Prowadzenie: Karolina Machowicz (Pajdokracja)
Porozumienie bez przemocy (Pbp) „Droga do siebie i drugiego” – warsztaty dla dorosłych
4-5.10.2014 godz., sobota-niedziela, godz. 9.00-17.00
W trakcie warsztatu „Droga do siebie i drugiego” uczestnicy poznają założenia empatycznej komunikacji, przyjrzą się komunikacji z poziomu „szakala” i „żyrafy” oraz zobaczą jakie znaczenie dla komunikowania się ma to, co czujemy i czego potrzebujemy. Odbiorcy doświadczą również „chodzenia” empatycznymi ścieżkami i nauczą się jak ją wykorzystać w szczególnie trudnych okolicznościach, np. wobec odmowy, milczenia, osądu, krytyki itp. Osoby biorące udział w warsztatach poznają również uwalniającą siłę hasła „czuję, bo potrzebuję”, poznają różnicę między żądaniem, nauczą się formułować prośby, odkryją komunikaty, które służą kontaktowi oraz doświadczą wyrażania złości, która nie rani. Nauczą się również wyrażać wdzięczność i czerpać radość z tej otrzymanej.
Prowadzenie: Monika Szczepanik – pedagożka z zamiłowania, wykształcenia i wyboru; trenerka rozwoju osobistego. Jedna z pierwszych w Polsce popularyzatorek Porozumienia bez przemocy Marschalla Rosenberga, autorka bloga „W świecie Żyrafy” oraz licznych artykułów z zakresu Rodzicelstwa Bliskości, a także założycielka Klubu Oddychających Mam. Na co dzień współpracuje z portalem Dzieci są ważne, organizuje i prowadzi spotkania, warsztaty a także wakacyjne obozy rodzinne. Obok Marshalla Rosenberga inspirują ją Jesper Juul, Maria Montessori i córki.
Koszt: 150 zł/os., wszystkie miejsca na warsztaty PbP są już zarezerwowane.
Organizatorem warsztatów jest Fundacja Droga Wolna.
Niezwykłe w zwykłym – warsztaty dla dzieci
11.10.2014 godz. 11.00-13.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 5-11 lat
Dzięki wyobraźni uczestników i uczestniczek warsztatu oraz za pomocą prostych środków plastycznych, wybrane przez nich po omacku drobne elementy przyrody zostaną zaczarowane/ożywione lub po prostu zmienione w obiekty marzeń. W ciągu niespełna dwóch godzin zmienią swoje pierwotne znaczenie. Wspólnej zabawie będzie towarzyszyła iście filozoficzna dyskusja.
Prowadzenie: Fundacja Droga Wolna
Droga Wolna dla zrozumienia nastolatków – spotkanie dla dorosłych
11.10.2014 godz. 17.00-19.00
O nastolatkach w Polsce mówi się najczęściej w kontekście młodzieńczego buntu lub już od lat – „straconego pokolenia”. Mass media donoszą o kolejnych wybrykach gimnazjalistów, przytaczają dowody na ich nieuctwo, przykłady zachowań ryzykownych lub agresywnych, bezradności rodziców i nauczycieli. W obliczu tych doniesień, tym ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, kim jest nastolatek/nastolatka? Ile odpowiedzialności i wolności jest w stanie unieść? Wreszcie: kiedy kończy się wychowanie? Lub: Jak dbać o jakość relacji z dorastającymi dziećmi?
W trakcie spotkania przybliżymy ujęcie popularnego pedagoga i terapeuty Jespera Juula i skonfrontujemy je z własnymi doświadczeniami (rodzice, animatorzy, nauczyciele). Liczymy na inspirującą, owocną dyskusję.
Prowadzenie: Fundacja Droga Wolna
Zapisy: lassztuki@gmail.com. Wszystkie wydarzenia, z wyjątkiem warsztatów Pbp „Droga do siebie i drugiego”, są bezpłatne.
Miejsce: TWORZĘ SIĘ, pl. Żołnierza Polskiego 2 (budynek 13 muz, wejście od ul. Tkackiej)
PROGRAM
Cześć, jak się czujesz? – MANIFESTACJA*
*Publiczne okazywanie uczuć, postawy wobec czegoś lub kogoś przez jednostkę lub grupę.
12.09-20.10.2014 r., Akcja Natalii Szostak w ramach Emocjonalnego Placu Zabaw
Uczestnicy: dzieci, całe rodziny i osoby indywidualne w każdym wieku
Miejsce: każde miejsce na ziemi,
OAZA. Emocjonalne warsztaty z majsterkowania
27-28.09.2014, sobota-niedziela, godz. 11.00 ? 14.00/ TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz), pl. Żołnierza Polskiego 2/wejście od ul. Tkackiej
Uczestnicy: dzieci w wieku 9-13 lat (dwa dni), opiekunowie (drugi dzień)
Prowadzenie: Karolina Machowicz (Pajdokracja)
Porozumienie bez przemocy (Pbp) „Droga do siebie i drugiego” – warsztaty dla dorosłych
4-5.10.2014, sobota – niedziela, godz. 9.00-17.00/TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz), pl. Żołnierza Polskiego 2/wejście od ul. Tkackiej
Prowadzenie: Monika Szczepanik , organizator: Fundacja Droga Wolna
Koszt: 150 zł/os., wszystkie miejsca na warsztaty PbP są już zarezerwowane.
Niezwykłe w zwykłym – warsztaty dla dzieci
11.10.2014, sobota, godz. 11.00-13.00/ TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz), pl. Żołnierza Polskiego 2/wejście od ul. Tkackiej
Uczestnicy: dzieci w wieku 5-11 lat
Droga Wolna dla zrozumienia nastolatków– spotkanie dla dorosłych
11.10.2014 godz. 17.00-19.00/ TWORZĘ SIĘ (budynek 13 muz), pl. Żołnierza Polskiego 2/wejście od ul. Tkackiej