Ekstremalny Plac Zabaw – program na czerwiec 2014

Ekstremalny Plac Zabaw
TWORZĘ SIĘ, budynek 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2 / wejście od ul. Tkackiej / wstęp wolny

Ekstremalny Plac Zabaw to projekt zakładający działania zarówno w formie wystaw jak i działań twórczych. Charakter prezentacji przyjmie z pewnością praca artystyczna wykonana przez niepokorną artystkę Justynę Koeke i utytułowaną (laureatka nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2013) Natalię Szostak. Odsłonę warsztatową przedsięwzięcia wypełniają zaś działania twórcze dzieci, skupiające się na wybranych środkach wyrazu, takich jak: instalacja w przestrzeni publicznej, happening, action painting oraz performance. Ekstremalny Plac Zabaw prezentowany jest w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme

J. Koeke Pojawiasz się i znikasz

Program na czerwiec 2014

Poniedziałek-czwartek przez cały miesiąc czerwiec 2014r.
11.00-17.00 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw („Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)

 

Piątek 27.06.2014 r.
20.13-23.13 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak) otwarta w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej 10.inSPIRACJE/Xtreme
11.30-16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)

Sobota 28.06.2014 r
11.13-23.13 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
11.30-16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)

 

Niedziela 29.06.2014 r.
11.13-20.00 wystawa Ekstremalny Plac Zabaw ( „Pojawiasz się i znikasz. Dzieło sztuki na chwileczkę!” Justyna Koeke, „Dzikość serca” Natalia Szostak)
11.30 -16.00 „Ekstremalna cisza” warsztaty performance z Michałem Bałdygą (wiek uczestników 11-15 lat)
13.00-15.00 „Zabawki na niecne sprawki” warsztaty /Fundacja Droga Wolna (wiek uczestników 7-12 lat)
18.00 prezentacja pracy powstałej podczas warsztatów „Ekstremalna cisza” z Michałem Bałdygą

Warsztaty twórcze w ramach Ekstremalnego Placu Zabaw

Ekstremalna cisza
warsztaty z Michałem Bałdygą / wiek uczestników 11-15 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej

W ramach Ekstremalnego Placu Zabaw Michał Bałdyga zapozna młodzież z technikami filmowymi i działaniami performatywnymi. Pomoże uczestnikom zrozumieć różnice i podobieństwa między działaniem na żywo i filmem. Temat warsztatu, ekstremalna cisza, wskazuje na dwie kontrastowe sytuacje. Artysta zamierza pracować z uczestnikami nad Miejscem i Przestrzenią oraz jej ograniczeniami, Obecnością i Nieobecnością, Obiektem, Gestem, Czasem i Procesem, oraz Punktem Krytycznym. Performance pozwoli na szukanie ekstremalnych sytuacji. Ważne jest, że uczestnicy pracować będą przy pomocy dwóch rzeczywistości: performance oraz film. Film z uwagi na odtwarzanie procesu jest kontrapunktem dla działania performatywnego. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z Michałem Bałdygą postarają się te dwie rzeczywistości połączyć. Końcowym efektem warsztatów będzie film oraz działanie uczestników.

www.baldygamichal.info

Warsztaty z Michałem Bałdygą, fot. Marcin Kiełkiewicz

Zabawki na niecne sprawki
Fundacja Droga Wolna /wiek uczestników 7-12 lat
Miejsce: Tworzę się/ budynek 13 muz/wejście od ul. Tkackiej

Warsztat przewrotny i w formie wolny. Polecamy uwadze odważnym rodzicom i kreatywnym dzieciom. Gwarantujemy ekstremalnie pozytywną atmosferę i kilka mocnych wrażeń. W trakcie spotkania przyjrzymy się katapulcie i kilku innym machinom. Weźmiemy udział w eksperymencie, unowocześnimy, zbudujemy i ozdobimy. Zmądrzejemy. Każdy po swojemu!

www.drogawolna.edu.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy: lassztuki@gmail.com

Droga Wolna

Wystawa w ramach Ekstremalnego Placu Zabaw

Pojawiasz się i znikasz.

Dzieło sztuki na chwileczkę!
Justyna Koeke

video z warsztatów: Patryk Paluszek

A gdyby tak galerię sztuki przemienić w wielką szafę, albo jeszcze lepiej, w garderobę? Dlaczego nie! W naszej galerii, pardon, w garderobie, można znaleźć wszystko, co w takim miejscu zazwyczaj się znajduje, a nawet jeszcze więcej. No, ale to też nie jest zwykła garderoba. Są tu i skrzynie ze skarbami, i przedmioty codziennego użytku, i przedziwne ubrania, a nawet fragmenty ubrań. Wszystko, co znajduje się w garderobie- galerii dzieci mogą dotykać i przymierzać, zamieniając się w każdego, kogo tylko sobie wymyślą: królewnę, królewicza, rycerza, potwora, urwisa, ruromiotłę, pięknisię-falbanisię, fangandrola, bożotruka… Pomysłów jest tyle samo ile kostiumów. A nawet jeszcze więcej!
Na ścianach galerii umieszczone zostaną lustra. Dzieci przeglądając się w nich, utworzą prywatne, chwilowe obrazy. Kreując obraz staną się jego pierwszym odbiorcą. Obrazy będą się zmieniać w zależności od aktywności dziecka i perspektywy obserwującego. Całość składa się na ożywioną, znajdującą się w ciągłym ruchu, instalację. Chwilowe obrazy utrwalane będą polaroidem.

Ekstremalny Plac Zabaw wystawa Justyny Koeke

Dzikość Serca
Natalia Szostak

Nasze serca są jak dzikie zwierzęta, które zmuszeni jesteśmy oswajać. Od najmłodszych lat uczymy się jak skutecznie nad nimi panować. Bez względu na wiek i nabyte umiejętności, emocje są wciąż paliwem większości naszych działań. Regulując emocje, regulujemy świat, który nas otacza. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie sprostać najbardziej intensywnym przeżyciom. Ich obezwładniająca siła to źródło ogromnej energii lub przeciwnie – skrajnej niemocy.
Pragnąc przyjrzeć się temu, co konkretnie trawi nas od wewnątrz, stworzyliśmy miejsce, w którym przez trzy miesiące powstawać będzie kolektywna praca artystyczna składająca się z poszczególnych wypowiedzi osób chętnych do udziału. W surowej przestrzeni, za pomocą prostej instrukcji i przy użyciu skromnych materiałów, każdy z nich będzie miał szansę podzielić się tym, co w ich sercu dzikie.

www.nataliaszostak.com

Dzikość serca Natalia Szostak

Skip to content