Dźwiękowy Plac Zabaw 13.06 – 22.09.2015*

Zainspirowani tytułem manifestu futurystycznego Luigi Russolo „Sztuka Hałasów” postanowiliśmy zaprosić do wspólnego „hałasowania” w galerii TWORZĘ SIĘ.
Tym razem przestrzeń twórczych działań wypełnią instalacje dźwiękowe przygotowane, specjalnie na tę okazję,  przez zaproszonych do współpracy artystów. W TWORZĘ SIE nie zabraknie miejsca także na eksperymenty i poszukiwania nowych brzmień, dźwięków i fraz muzycznych.  Uczestnicy przy pomocy animatora tworzyć będą nowe instrumenty i mierzyć ze stereotypowym myśleniem o tychże. 
 
Dźwiękowy Plac Zabaw / instalacje muzyczne:
Maciej Połynko
Maciej Pałka
Paul Tinsley
Kacper Ziemianin
Paweł Kula
Oskar Chmioła
 
Dźwiękowy Plac Zabaw / warsztaty muzyczne:
Joanna Bronisławska (ASI MINA)
Zorka Wollny
Beata Zuzanna Borawska
Krzysztof Baranowski
Michalina Tobiaszewska
Krzysztof Lubka

Dźwiękowy Plac_TWORZĘ SIĘ

Otwarcie Dźwiękowego Placu Zabaw (14.06, godz. 12.00) uświetni KONCERT ASI MINY zagrany wspólnie ze szczecińskimi dziećmi oraz performance taneczny KID A

14.06.2015, Otwarcie Dźwiękowego Placu Zabaw
godz.12.00 otwarcie Dźwiękowego Placu Zabaw / TWORZĘ SIĘ
godz.12.30 koncert ASI MINY z dziećmi / ORKIESTRA JEDNORAZOWEGO UŻYTKU/al. Kwiatowa
godz.14.00 performance taneczny KID A z udziałem dzieci i tancerek Teatru  Tańca KIOSK RUCHU, przygotowany przez Krzysztofa Lubkę / al.  Kwiatowa

 

          PiotrkOFF-Asi-Mina      Bloco_TWORZĘ SIĘ

PROGRAM/ OPIS WARSZTATÓW

13.06.2015, Co słychać? – warsztaty muzyczne prowadzone przez ASI MINĘ zakończone wspólnym koncertem na al. Kwiatowej
godz. 11.00-12.30 (1 grupa 6-7 lat)
godz. 14.00-15.30 (2 grupa 8-10 lat)
 
Jak się masz? Jak leci? Co słychać? Żeby wspólnie zagrać trzeba się trochę zgrać. Żeby wspólnie improwizować trzeba się wzajemnie słuchać. Zgranie i słuchanie będzie celem naszej warsztatowej współpracy. Poznamy instrumenty i nie-instrumenty. Poszukamy dźwięków w nas i wokół nas. Będziemy szeleścić, szeptać, śpiewać, mówić, dudnić, bębnić i dźwięczeć.
A wszystko po to żeby następnego dnia zagrać wspólny koncert. Stworzymy Orkiestrę Jednorazowego Użytku w skład której wejdą bębny ramowe, bęben ocean, bęben gadający, kalimby, rury tonalne a także żaba i tajemniczy skrzypiący żółw. Zrobimy sobie gwizdki z marchewek, kłapacze z bakłażanów i przeszkadzajki z cebulowych łupin. Zagramy na workach foliowych, peszelu i gazetach. Wyruszymy w dźwiękową podróż żeby przypomnieć sobie, że wszystko gra!
 
Asia Bronisławska/ASI MINA – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członek zespołu The Complainer (od 2008) i Mołr Drammaz (od 1994), związana z legendarną już wytwórnią niezależną mik.musik.! Solowo zadebiutowała w  2006 roku płytą „Wszystko mam!Tylko gdzie?”. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granica (m.in. OFF Festival Katowice, Opener Festival Gdynia, Ars Cameralis Katowice, Nowa Muzyka Katowice, Malta Festival Poznań, Unsound Festival Kraków, c-side Festival Izrael, SKIF San Petersburg, Subtropic Festival Miami, Puls Londyn). Pracuje z dziećmi, młodzieżą , dorosłymi i seniorami – uczy gry na gitarze i pianinie oraz prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne.
 
13.06.2015 Komiks Interaktywny
godz. 13.00 – 15.00 (wiek uczestników 9-12 lat)
Twórcy światłoczułego pokoju poprowadzą warsztaty podczas których powstanie interaktywny komiks sterowany mikrokontrolerami. Komiks będzie prezentowany w galerii TWORZĘ SIĘ  w ramach Dźwiękowego Placu Zabaw. To przede wszystkim warsztaty dla fanów komiksu, elektroniki i DIY.
Prowadzenie Maciej Połynko, Maciej Pałka
Maciej Połynko – artysta audiowizualny, pracuje ze światłem, dźwiękiem i video, tworzy instalacje audiowizualne i interaktywne, zajmuje się muzyką elektroakustyczną, improwizowaną i field recordingiem. Realizuje również oprawy wizualne i dźwiękowe na potrzeby spektakli teatralnych.
Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator, twórca gier komputerowych i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Ma na koncie kilkanaście pełnometrażowych albumów komiksowych i ponad setkę publikacji.
 

 

21.06.2015 Kąpiel w dźwiękach dla maluszków
godz. 13.00-13.30 I grupa (dzieci w wieku 3-6 miesięcy)
godz. 14.00-14.30 II grupa (dzieci w wieku 6-18 miesięcy)
Eksperyment muzyczny dla najmłodszych uczestników doświadczalnych przestrzeni artystycznych i ich rodziców. Dzieci w wieku 3-18 miesięcy w przestrzeni galerii, w ramionach rodziców, wysłuchają dźwięków mis tybetańskich, dzwoneczków i gongów. Metoda masażu dźwiękiem stanowi połączenie nowoczesnej wiedzy z zakresu fizyki i medycyny z tradycyjną wiedzą i kulturą oraz praktyką leczniczą dalekiego wschodu.
Prowadzenie: Michalina Tobiaszewska (Fundacja Droga Wolna)
22-24.06, trzydniowe warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny
godz. 18:00-19:30 (wiek uczestników: 15 + )
Artystka poprowadzi warsztaty, podczas których uczestnicy będą współtworzyć utwór muzyczny wykorzystujący naturalne dźwięki miejsca, głosy ludzkie oraz sprzęty znalezione w budynku. Zwieńczeniem warsztatów będzie koncert uczestników otwarty dla publiczności.
Zorka Wollny o warsztatach: „Wszystkie moje projekty powstają przy współpracy z grupą ochotników podczas wielu dni prób, wszystkie komponowane są wobec specyficznej architektury i warunków akustycznych. Wydarzenia są jednorazowe i rozgrywane na żywo, bez udziału elektroniki, za to z użyciem specyficznych instrumentów. Najważniejszy w tych działaniach jest proces, a kompozycja pozostaje otwarta.
W mojej praktyce artystycznej głównym założeniem jest współpraca z lokalnym środowiskiem i jego mieszkańcami. Uczestnicy – performerzy otrzymują do zagrania role odpowiadające ich charakterowi, potrzebie ekspresji i umiejętnościom. Są partie solowe i wspólne działania, jest również miejsce na improwizację, w ramach przyjętych założeń co do rodzaju akcji. Warsztaty i otwarte próby są ważnym elementem pracy. Podczas pierwszych spotkań testujemy właściwości akustyczne przestrzeni oraz możliwości muzyczne i aktorskie performerów. Ważne jest, żeby lepiej poznać grupę, a także indywidualności poszczególnych osób, ponieważ także one mają znaczący wpływ na charakter utworu. Powstające kompozycje są czysto akustyczne – nie używamy sprzętu elektronicznego ani wzmacniającego. W naszej praktyce wykorzystujemy dźwięki pochodzące ze środowiska codziennego życia – wydobywane przez ciała i obiekty w przestrzeni – te niewymuszone/niezamierzone, zaczerpnięte z mniej lub bardziej zwyczajnych czynności, takich jak chodzenie, rozmowa, śmiech, śpiew. To co jest najbardziej interesujące, to moment kiedy tego rodzaju dźwięki zmieniają charakter – z oczywistych i pojedynczych na część składową abstrakcyjnych kompozycji muzycznych.”

Zorka Wollny to artystka sztuk wizualnych, wykorzystująca w swoich działaniach dźwięk. W swoim dorobku ma filmy, cykl performance-ów choreograficznych oraz koncertów (we współpracy z Anną Szwajgier). Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną. W 2010 r. magazyn sztuki Arteon przyznał jej tytuł Artystki Rok.  Jej realizacje były prezentowane w Polsce i za granicą.

 
03 – 05.07.2015, Moja pierwsza płyta – trzydniowe warsztaty muzyczno-plastyczne  
godz. 11.00 – 14.00 (wiek uczestników: 8-10 lat)
 
„Moja pierwsza płyta” to warsztaty muzyczno-plastyczne wprowadzające dzieci w proces produkcji płyt na każdym jej etapie. Dzieci pod okiem prowadzących będą miały okazję nagrać materiał na swoją własną płytę, zatytułować ją, zaprojektować i przygotować okładkę , a następnie zaprezentować gotowy produkt w przestrzeni galerii. Proces produkcyjny zakończy się wzajemnym wysłuchaniem nagranych krążków podczas prezentacji otwartej dla publiczności.
Warsztaty poprowadzi:
Krzysztof Baranowski-muzyk, kompozytor, kierownik muzyczny Teatru Polskiego w Szczecinie
Beata Zuzanna Borawska-dziennikarka muzyczna, producentka oraz właścicielka wydawnictwa muzycznego
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Zapisy: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości prosimy podać  nazwę warsztatu. Liczba miejsc jest ograniczona.
Organizatorem wydarzenia  jest  13 muz oraz Fundacja Las Sztuki.
 
Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
Patroni TWORZĘ SIĘ: Kurier Szczeciński, miastodzieci.pl, Qlturka.pl, Rozwiń Skrzydła, TVP Szczecin, Szczecin Główny, Szczecin Blog, elewatorkultury.org,  Szczecin dla dzieci, wszczecinie.pl, Contemporary Art & Science with Kids,
 
Miejsce: TWORZĘ SIĘ, pl. Żołnierza Polskiego 2 (budynek 13 muz), Szczecin
Fotorelacja: https://pl-pl.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie

 

DŹWIĘKOWY PLAC ZABAW */ OPIS INSTALACJI
*otwarty w każdą, niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00 (z wyj. 13 i 14 lipca)

audiocubes      Kacper Ziemianin

Nowa przygoda w galerii Tworze Się to przejażdżkach po dźwiękach, próba ich usłyszenia, zrozumienia i nade wszystko poczucia. Tym razem twórcza przestrzeń zamieni się w miejsce pełne muzycznych i instrumentalnych niespodzianek. Wszystko dzięki specjalnie przygotowanym instalacjom dźwiękowym oraz pomieszczeniom czułym na działanie światła. Na Placu nie zabraknie także nietypowych instrumentów oraz zabawek dźwiękowych typy „D.I.Y.”
 
Pokój światłoczuły – komiks interaktywny
Maciej Pałka – rysunki / Maciej Połynko – dźwięki
Ciemność to tajemnica, ale także ciekawość tego, co mrok może kryć. To także wyobrażenia, intuicyjne stwarzanie obrazków i przedmiotów, które w ciemnym pokoju mogą się znajdować. Podobnie jest z dźwiękami: słyszane z daleka sugerują inne treści niż te, które usłyszeć można z bliska.
O kształcie historii w światłoczułym pokoju decydować będą uczestnicy ? to oni za pomocą zwykłej latarki odkrywać będą „nieznane” i snuć opowieści na podstawie dojrzanych fragmentów dźwiękowej jaskini.
 
Twórcy  światłoczułego pokoju poprowadzą również WARSZTATY z dziećmi podczas których powstanie interaktywny komiks sterowany mikrokontrolerami. Komiks będzie można oglądać podczas wizyt w galerii.
 
AudioCubes
Paul Tinsley (UK) – dźwięki
Kompozytor i designer dźwięku Paul Tinsley udostępni najmłodszym swój instrument elektroniczny wypełniony, specjalnie na tę okazję, przygotowanymi dźwiękami. AudioCubes to obiekty emitujące światło i dźwięki, zdolne do wzajemnego wykrywania swojej lokalizacji i położenia.
AudioCubes zostały pierwszy raz zaprezentowane przez Berta Schiettecatte, w kwietniu 2004 na konferencji CHI2004 w Wiedniu. Pierwszy prototyp pokazano w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (Belgia), gdzie stały się częścią  instalacji.
 
Instrument światłoczuły
Kacper Ziemianin
Podczas Dźwiękowego Placu Zabaw będzie można zagrać na światłoczułym instrumencie przygotowanym przez Kacpra Ziemianina, artystę, który przebywa obecnie w Amsterdamie na stypendium dla młodych twórców muzyki elektronicznej. Jego instrument idealnie wpisuje się w ideę dźwiękowego placu,  podczas którego szukamy nowego typu brzmień i  gramy na zbudowanych przez artystów  instrumentach.
 
Polifonia
Oskar Chmioła
To interaktywna, elektroakustyczna instalacja podwieszona pod sufitem galerii. Odbiorcy wchodzą do przestrzeni, w której znajduje się kilkanaście punktów nagrywających dźwięki. Tutaj mają możliwość nagrania wspólnego utworu muzycznego przy pomocy dowolnych własnych i znajdujących się w przestrzeni przedmiotów i instrumentów. W efekcie każdego wejścia w przestrzeń instalacji powstaje utwór muzyczny, nad którego powstaniem czuwa prowadzący.
Technicznie polifonia jest siecią rurek peszel. Jeden koniec każdej rurki jest podwieszony pod sufitem, natomiast drugi połączony ze szczelnym pojemnikiem, wewnątrz którego znajduje się aparatura nagrywająca płynącą przez rurkę ścieżkę dźwiękową. Komputer nagrywa jednocześnie wiele ścieżek dźwiękowych i w efekcie powstaje utwór muzyczny. 
 
Zabawki dźwiękowe
Paweł Kula
Artysta znany jest bywalcom TWORZĘ SIĘ z zabawek optycznych i eksperymentów związanych z fotografią, które prezentował podczas Fotograficznego Placu Zabaw. W nowej przestrzeni również będzie można podziwiać jego zabawki, tym razem dźwiękowe. Najmłodsi będą mogli zagrać na cymbałkach z butelek,  prymitywnym instrumencie szarpanym oraz pokrzyczeć do rurofonu.

 

Skip to content