„Przepraszam! Tworzę się” na 13 sphere, 15-23.11.2013, 13 muz

Startujemy! Będzie muzycznie i bardzo szczecińsko. Ale na początek designersko. Dizeno Creative porwie dzieci w kreatywną podróż przez SiaNową Krainę, którą będzie można odwiedzać jeszcze przez kolejne dwa miesiące, a Las Sztuki wraz z Kasią Mierzejewską udowodni, że niepotrzebne „graty”, po odpowiednim liftingu, znów mogą cieszyć oko. An On Bast, kompozytorka muzyki elektronicznej, pokaże jak się robi muzykę, czego finałem będzie utwór elektroniczny powstały z dźwięków wygenerowanych przez dzieci oraz przedmioty, które z muzyką się raczej nie kojarzą. Będą też warsztaty, na których będzie można pokrzyczeć śpiewokrzykiem i współtworzyć audycję, która zostanie wyemitowana w radiu oraz zamieszczona w Internecie. W zajęciach wezmą również udział, zaproszeni przez nas mali goście z Niemiec. Na koniec trochę poważniej – będzie okazja porozmawiania o  tolerancji i przemocy oraz zdefiniowania tych pojęć

I jeszcze dobra wiadomość dla wszystkich, którzy polubili czarną kaczuszkę. Pod hasłem „Przepraszam! Tworzę się” działamy aż do kwietnia 2014 roku. Bądźcie z nami! 

SiaNowy Początek czyli kreatywne Pole Do Popisu, warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 7-12 lat
15.11.2013, piątek, godz. 15.00 -17.00, 13 muz, Poziom 2

SiaNowy Początek – wystawa powarsztatowa otwarta do 15.01.2014 /Poziom 2

Stogi siana, kiedyś tak częsty motyw malarski, dziś zapomniane i zwinięte stanowią jedynie piękny element letniego krajobrazu. Aby przywrócić magię i urok pól usianych słomianymi stogami, Dizeno Creative zabierze młodych twórców na niezwykłą przygodę do SiaNowej krainy. Zadaniem uczestników warsztatów będzie wymyślenie i stworzenie mieszkańców SiaNowej krainy,  spisanie Początku siaNowej historii, a na koniec zbudowanie prawdziwego siaNowego świata, do którego każdy będzie mógł wejść. Podczas zajęć wyobraźnia młodych twórców będzie miała ogromne Pole Do Popisu. SiaNowy świat to instalacja, którą stworzy dziecięca kreatywność. Dzieci zetkną się z tak ważnymi aspektami jak: estetyka, współpraca z innymi, myślenie przestrzenne i abstrakcyjne. Celem warsztatów jest pokazanie, że tworzenie nie ogranicza się jedynie do malowania i przyklejania, ale jest to cały proces od koncepcji po realizację swojej wizji.

Prowadzenie: Dizeno Creative, szczecińskie studio projektowe (www.dizeno.pl)

Uwaga! Tworzę – warsztaty dźwiękowe dla dzieci w wieku 6-12 lat

16.11.2013, sobota, godz. 11.13-14.30, 13 muz, Sala Kominkowa

 An On BAst

Podczas spotkania dzieci dowiedzą się jak zapisać dźwięk i stworzyć  prosty utwór muzyczny przy pomocy komputera i łatwo dostępnych instrumentów. Uczestnicy zabiorą ze sobą instrumenty muzyczne oraz  przedmioty, które wydają dźwięki. Wszystkie odgłosy nagrane zostaną mikrofonem, a następnie przetworzone. Celem warsztatu jest zachęcenie dzieci oraz ich rodzin do wspólnego tworzenia muzyki we własnych domach. Na zakończenie warsztatu powstanie utwór muzyczny wykorzystujący dźwięki wygenerowane przez uczestników  spotkania.

Prowadzenie: An On Bast – kompozytorka i producentka muzyki elektronicznej (www.anonbast.com)
Warsztaty muzyczne z An on Bast wspiera Ableton Polska! Na dzieci czeka niezwykły instrument Ableton Push.

Zacznij od zabawy – warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat

16.11.2013, sobota, godz. 11.13-12.13, 13 muz, Poziom 2
Przy pomocy prostych zabaw wokalno-aktorskich dzieci nauczą się, jak wyrażać siebie. Poznają znaczenie własnego głosu, jako potężnego narzędzia informującego o naszej osobowości. Wspólnie z prowadząca warsztaty będą ćwiczyły „mówienie o sobie” poprzez głos. Podczas zajęć poznają również specyficzny rodzaj śpiewu – śpiew biały, zwany również śpiewokrzykiem, technikę wokalną wykorzystywaną w muzyce ludowej.
Prowadzenie: Ola Czajka, nauczycielka śpiewu białego, klasycznego i rozrywkowego. Obecnie studiuje na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, na Kierunku Waltornia. 

 

Tworzenie siebie w interpretacji dzieci – warsztaty dziennikarskie dla dzieci w wieku 5-10 lat

16.11.2013, sobota, godz. 12.45-14.30, 13 muz, Poziom 2

Jak hasło kampanii rozumieją dzieci? Kim jest twórca i co oznacza tworzyć? Na te i inne pytania dziennikarza odpowiedzą dzieci, ich wypowiedzi zostaną nagrane sprzętem reporterskim. Materiał ze spotkania wyemitowany zostanie w radiu oraz zamieszczony w Internecie.  
Prowadzenie: Grażyna Górkiewicz, dziennikarz radiowy i telewizyjny (TVP Szczecin)

 

Polish – German Decor – warsztaty renowacji i zdobienia dla dzieci w wieku 7-11 lat

16.11.2013, sobota, godz. 14.30-15.45, 13 muz, Poziom 2

W naszych domach i piwnicach często znaleźć można niepotrzebne stoliki, szafki, krzesełka czy komódki. Zatroszczymy się o nie! Podpowiemy dzieciom co można zrobić, żeby znowu cieszyły oko. Podczas zajęć pobawimy się w ozdabianie i odnawianie mebli. Dzieci poznają podstawowe metody i pojęcia związane z renowacją i zdobieniem. Sięgniemy również do historii  motywów zdobniczych Polski i Niemiec, aby następnie zaprojektować wspólny dla obu krajów wzór. Każdy z uczestników otrzyma mały mebelek, który będzie mógł zabrać do swojego domu.
Prowadzenie: Las Sztuki, Kasia Mierzejewska

 

Wykłady  dla dzieci i młodzieży na podstawie publikacji „Mała Książka o tolerancji” prof. Magdaleny Środy oraz „Mała książka o przemocy” Pernilli Stalfelt / 13 muz, Sala Kominkowa
23.11.2013, sobota, godz. 11.13-14.12, 13 muz, Sala Kominkowa

fot. Roman Wnuk

godz. 11.13
Podczas pierwszego spotkania, dzieci w wieku 5-10 lat wraz z rodzicami, będą mogły porozmawiać i posłuchać o przemocy i agresji. Mali uczestnicy będą mogli zadawać pytania, dyskutować, aby w przystępny sposób, wspólnie z prowadzącą, zdefiniować te pojęcia. Dzieci dowiedzą się, że przemoc to nie tylko szarpanie koleżanki za włosy, bicie, ale także obrzucanie kolegi wyzwiskami, krzyk czy dotyk intymnych części ciała. Celem panelu jest rozpowszechnianie prawa do nietykalności osobistej (przemoc fizyczna) oraz oswojenie pojęcia „przemoc psychiczna”.
Spotkanie na temat przemocy poprowadzi Dorota Denis – terapeuta rodzinny, psycholog i wykładowca.
godz. 12.45
Wykład o tolerancji – spotkanie otwarte, przeznaczone dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, a także osób dorosłych. Podczas spotkania w bardzo przystępny sposób wyjaśnione zostanie pojęcie tolerancji i jego historii. Omówione zostaną również takie pojęcia jak: wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja i wykluczenie konkretnych osób oraz całych grup społecznych. Historia pokazuje, że dawniej Polska była krajem wieloetnicznym, gdzie współistniały różne religie i narody. Celem panelu jest podkreślenie prawa do swobody wyznania i światopoglądu oraz roli wielokulturowości w państwie.

Wykład o tolerancji poprowadzi dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz – filozofka, dyrektorka Mediateki Akademii Sztuki w Szczecinie; publikująca teksty naukowe, publicystyczne i literackie oraz analizująca wydarzenia artystyczne i społeczne w m.in. Nowej KrytyceKontekstachRicie Baum i Obiegu.

Uwaga! Na obu spotkaniach uczestnicy będą mogli otrzymać obie książki.
W godz. 12.30-12.45 planowana jest przerwa kawowa.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Zapisy: lassztuki@gmail.com.

Program
15.11 piątek
godz. 15.00 -17.00 SiaNowy Początek/Dizeno Creative, warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat/instalacja
16.11 sobota
godz. 11.13-14.30 Uwaga! Tworzę/ An On Bast, warsztaty muzyczne dla dzieci/ Sala Kominkowa
godz. 11.13- 12.13 Zacznij od zabawy/Ola Czajka, warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 7-12 lat/ Poziom 2
godz. 12.45-14.13  Tworzenie siebie w interpretacji dzieci/Grażyna Górkiewicz, warsztaty dziennikarskie dla dzieci w wieku 5-10 lat/poziom 2
godz. 14.30-15.45 Polish-German Decor/Las Sztuki, Kasia Mierzejewska, warsztaty zdobienia i renowacji mebli dla dzieci w wieku 7-11 lat/ Poziom 2
23.11 sobota
godz. 11.13-14.12

Wykład dla dzieci i młodzieży na temat tolerancji i przemocy na podstawie publikacji „Mała Książka o tolerancji” prof. Magdaleny Środy oraz „Mała książka o przemocy” Pernilli Stalfelt /dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz, Dorota Denis/ Sala Kominkowa

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Zapisy: lassztuki@gmail.com

 

Skip to content