Kierunek Szczecin – film animowany zapowiadający The Tall Ships Races 2013

Kierunek Szczecin, making of

Mamy niezwykłą  przyjemność zaprezentować krótką animację zapowiadającą finał Zlotu Wielkich Żaglowców,  przygotowaną przez szczecińską młodzież. Obraz powstał podczas warsztatów filmu animowanego zorganizowanych dzięki wsparciu Miasta Szczecin. Zajęcia poprowadziła artystka Izabela Plucińska, zdobywczyni wielu międzynarodowych nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.  Film został zrealizowany w technice poklatkowej, w ciągu czterech dni. Głównym materiałem wykorzystanym do jego powstania był papier. Obraz filmowy w całości wymyślili i przygotowali uczestnicy warsztatów. Film Kierunek Szczecin można obejrzeć m.in. tutaj.

Podczas warsztatów nakręcony został „making of” ukazujący pracę uczestników warsztatów na podstawie, którego powstał spot promujący finał The Tall Ships Races 2013. My bawiliśmy się super! Mamy nadzieję, że Wy równie fajnie, będziecie się bawić w Szczecinie już w sierpniu. Przyjeżdżajcie! Zapraszamy!

nordic(dot)kids 16.03.2013 /13 muz

Tym razem tworzymy po skandynawsku!

          Ptaszek, który nie śpiewał

Inspirowane  skandynawskimi dźwiękami, światłem, literaturą i designem warsztaty dla dzieci rozpoczną się już 16 marca o godz. 10.13. Serdecznie zapraszamy!

10.1311.43 Słyszę Ciszę – warsztaty dla dzieci/ sala kominkowa/ poziom 1. Inspirowane dźwiękami Skandynawii warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat (z opiekunami). Wspólną zabawę i pracę rozpoczniemy od zapoznania się z naturalnymi dźwiękami północy. Następnie dzieci wraz z rodzicami stworzą przestrzenne prace plastyczne. Pomysł warsztatów oparty na projekcie Minute Of Listening. Prowadzenie: Pajdokracja

12.0313.43  Aktywna Książka i „Buziaki, całusy, pocałunki” -warsztaty dla dzieci w wieku 7-9 lat /foyer/ poziom 1 Warsztaty inspirowane książką  Cariny Bodström „Buziaki, całusy, pocałunki”, której fragmenty przeczyta Rafał Hajdukiewicz, aktor Teatru Lalek Pleciuga. Uczestnicy stworzą prace plastyczne związane formalnie z książką – obiektem. Posłużą się jedną z przykładowych form – ilustracja, okładka, historyjka obrazkowa. Opowiedzą tym samym własne historie.

12.13-13.43 Nordic Decor – warsztaty renowacji i ozdabiania mebli dla dzieci w wieku 6-9 lat / sala kominkowa/ poziom 1. W naszych domach i piwnicach często znaleźć można niepotrzebne stoliki, szafki, krzesełka czy komódki. Zatroszczmy się o nie! Dzięki naszym zajęciom odżyją i znowu będą cieszyć oko. Podczas zajęć wspólnie z dziećmi pobawimy się w ozdabianie i odnawianie mebli. Dzieci poznają podstawowe metody i pojęcia związane z renowacją i zdobieniem. Wszystko w iście skandynawskim stylu. Prowadzenie: Las Sztuki i Katarzyna Mierzejewska

14.13-15.43 Zmruż Oczy – warsztaty dla dzieci w wieku 10 – 12 lat /sala kominkowa/ poziom 1. W kulturze ludów Północy światło (i jego brak) pełni szczególną rolę. Podczas spotkania będziemy się koncentrować na zagadnieniach związanych ze zjawiskiem światła – przenikanie, rozszczepianie, mieszanie barw. Na bazie doświadczania zjawisk fizycznych uczestnicy skonstruują własne przedmioty, których zasada działania związana będzie z jedną z właściwości światła.

Zapisy na warsztaty pod adresem festiwalu Nordic Cross Point: ncp@sportikultura.org. W tytule prosimy wpisywać nazwę warsztatów. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne.

              

Skandynawska książka obecna jest nie tylko na warsztatach, ale też na wystawie ilustracji i książek „Tabu w sztuce dla dzieci” oraz na Kiermaszu skandynawskiej literatury (Czarna Owca i Czarna Owieczka oraz Zakamarki).

Tabu w sztuce dla dzieci – wystawa książek i ilustracji / poziom 1

Tabu w literaturze dla dzieci to gorący temat w wielu europejskich krajach. Wprawdzie zarówno Andersen jak i potem Astrid Lindgren pisali o śmierci i chorobie, ale trudne tematy wkraczają do książek dla dzieci na większą skalę dopiero na początku XXI w., gdy zaczyna się pisać o seksie, przemocy w rodzinie, rozwodzie rodziców itp.  Wystawa Tabu w sztuce dla dzieci prezentuje około 50 książek obrazkowych min. z Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji oraz wielkoformatowe ilustracje z 17 publikacji. Wśród nich znajdują się zarówno książki nieznane polskiemu czytelnikowi, jak i te już przełożone na język polski.  Wystawa odbędzie się dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Kultury.

Kiermasz skandynawskiej literatury dla dorosłych i dzieci – Czarna Owca i Czarna Owieczka oraz Zakamarki/  poziom 0

     

MAŁE SKANDYNAWSKIE KINO / Mała Galeria  10.00 – 14.00

Najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć duńską animację i film z elementami fantasy. Krótkometrażowe filmy będą naprzemiennie wyświetlane od 10.00 do 14.00 w małej galerii. Starsze dzieci, wraz z rodzicami zapraszamy na fabularny film „Nad ulicą pod wodą”.

„Ptaszek, który nie śpiewał” w reżyserii  Siri Melchiorato animacja dla dzieci w wieku 3-5 lat,  bez dialogów, 5 min. / mała galeria/  poziom 1

„Fantastyczna Trójka”, reż. Esben Tennesen/ Dania 2010, film krótkometrażowy, wiek 7-12 lat, wersja lektorska, 14 min. / mała galeria/ poziom 1

14.13- 15.43 „Nad ulicą pod wodą” – reż. Charlotte Sieling,Dania 2009, film fabularny, 90 min., napisy  w języku polskim/ mała galeria/poziom 1

Szczegółowy program dostępny na www.nordiccrosspoint.pl. Organizatorem wydarzenia Nordic Cross Point jest Polska Fundacja Sportu i Kultury, Magazyn Skandynawski Zew Północy i 13 muz. Część działań nordic(dot)kids odbywa się w ramach kampanii Przepraszam! Tworzę się.”